Nowoczesne rabaty, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 6 – OGRÓD 21

nowoczesne rabaty 1

“Busem przez polskie ogrody” to – jak zapewne już wiesz – duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już 6 rok. Tak, tak, dobrze napisałem. 6 rok! To naprawdę mnóstwo czasu, ogrodowych przygód, tysiące kilometrów i tyle samo przywiezionych pomysłów i inspiracji. A dowód? Te nowoczesne rabaty i ciekawa architektura w tym bardzo kolorowym ogrodzie.

Dla porządku dodam, że głównym założeniem projektu jest cykl wizyt w ogrodach, czego efektem są pełne inspiracji posty i filmy. Natomiast ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią. Ponadto zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie dekoracji, architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia, które kontynuuję już 6 rok. Natomiast jak wspomniałem, jednymi z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Nie sposób tego wszystkiego nawet zapamiętać, ale możesz mi wierzyć, że były to już setki spotkań i ciekawych miejsc, które możesz zobaczyć w tym miejscu.

.

Ogród 21 – czyli nowoczesne rabaty i ciekawa architektura

Jak pewnie już wiesz z wcześniejszych relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. A wyróżnikiem tego miejsca są właśnie niezwykle kolorowe, dobrze skomponowane, nowoczesne rabaty,

nowoczesne rabaty 2

nowoczesne rabaty 3

nowoczesne rabaty 4

a do tego bardzo ciekawa architektura, głównie ogrodzeń

nowoczesne rabaty 6

nowoczesne rabaty 7

i budynków gospodarczych.

nowoczesne rabaty 8

Tymczasem wracając do ogólnych kulisów mojej dwudziestej pierwszej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 6 – 2023, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Henryków położonej w województwie dolnośląskim, co na mapie wygląda następująco:

nowoczesne rabaty 9

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten jasno niebieski kwadrat z numerem 21, to właśnie lokalizacja dwudziestego pierwszego ogrodu. Do pokonania miałem zatem niewielką odległość, około 45 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

 • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018
 • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019
 • różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020
 • fioletowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2021
 • jasnozielone kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2022

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Zwróć również uwagę, że wizyta ta pokrywa się z wizytą nr 21 z sezonu 2021. A zatem to ogród, który po przeszło latach postanowiłem odwiedzić ponownie. Trochę się zmieniło, myślę więc, że to będzie ciekawa kontynuacja.

Natomiast będąc już w sezonie 2023, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment już dwadzieścia jeden, z dwudziestu jeden ogrodów:

nowoczesne rabaty 10

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2023?, a wszystkie wcześniejsze ogrody z lat 2018 – 2022, jak wspomniałem, znajdziesz w tym miejscu.

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z niezwykle sympatyczną Iwoną – Gospodynią tego miejsca.

nowoczesne rabaty 11

nowoczesne rabaty 12

Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja i układ ogrodu

Ponieważ, jak wspomniałem, byłem w tym ogrodzie już wcześniej, powstała z tego dokładna relacja. Znajdziesz ją w tym miejscu, a w niej opis:

 • lokalizacji ogrodu
 • najważniejszych elementów ogrodu
 • tego, co mnie zachwyciło w tym ogrodzie
 • tego, co jest godne przeniesienia do własnego ogrodu

Koniecznie spójrz, bo to naprawdę duża skarbnica wiedzy i pomysłów. Nie będę tego wszystkiego w tym miejscu powtarzał, skupię się tyko na pokazaniu kilku najważniejszych rzeczy i tego, co się przez ten czas zmieniło. Druga sprawa to wspomnę również o kilku najciekawszych elementach, które moim zdaniem określają właśnie charakter tego ogrodu.

Dodam, że ogród możesz obejrzeć również w relacji na moim kanale filmowym, gdzie spojrzysz na to wszystko jeszcze dokładniej:

 

.

Natomiast wracając do najważniejszych elementów. Nowoczesne, tytułowe rabaty, które jak wszystko w tym ogrodzie, urządzonego są niezwykle estetycznie i elegancko. Wystarczy, że wspomnę tylko o uroczym zakątku w narożniku posesji, który najlepiej oddaje klimat tego ogrodu, jak i właśnie nowoczesnych rabat.

nowoczesne rabaty 13

nowoczesne rabaty 14

A skoro jesteśmy w tym miejscu, to od razu wspomnę o formowanych roślinach, które rozsiane są właściwie po całym ogrodzie. I to właśnie one, w głównej mierze, nadają ten nowoczesny charakter.

nowoczesne rabaty 15

nowoczesne rabaty 16

nowoczesne rabaty 17

nowoczesne rabaty 18

nowoczesne rabaty 19

Jednak ogród ten idzie o krok dalej i właśnie ta nowoczesność, bardzo dobrze łączy się tu z naturalnością. A więc licznymi swobodnymi aranżacjami, chociażby z użyciem traw ozdobnych.

nowoczesne rabaty 21

nowoczesne rabaty 22

nowoczesne rabaty 23

nowoczesne rabaty 24

nowoczesne rabaty 25

nowoczesne rabaty 26

nowoczesne rabaty 27

Ogród, nie licząc przedogródka i bocznych rabat, zlokalizowany jest w tylnej części posesji, za budynkiem mieszkalnym.

nowoczesne rabaty 28

Tak przestronny obszar, jednak intensywnie zagospodarowany i obsadzony. Otacza go wspomniany już oryginalny mur,

nowoczesne rabaty 29

nowoczesne rabaty 30

nowoczesne rabaty 31

nowoczesne rabaty 32

który płynnie łączy się z wkomponowanymi w niego oryginalnymi budynkami gospodarczymi, zlokalizowanymi w 2 narożnikach posesji.

nowoczesne rabaty 33

nowoczesne rabaty 34

Natomiast najbardziej oryginalny element zajmuje centralne miejsce w ogrodzie, na tylnej ścianie muru, mniej więcej na środku pomiędzy rozmieszczonymi na bokach budynkami gospodarczymi. To duże lustro, które mnie osobiście spodobało się wyjątkowo.

nowoczesne rabaty 35

nowoczesne rabaty 36

W lustrze odbija się budynek mieszkalny, a także taras,

nowoczesne rabaty 36a

na który miałem przyjemność posiedzieć z Iwoną.

nowoczesne rabaty 37

nowoczesne rabaty 38

nowoczesne rabaty 39

nowoczesne rabaty 40

W tylną cześć działki wkomponowana jest również klimatyczna, drewniana altana,

nowoczesne rabaty 41

nowoczesne rabaty 42

nowoczesne rabaty 43

nowoczesne rabaty 44

z której zresztą rozciąga się przemiły widok na ogród. Stylowi tego miejsca, jak wspomniałem, najbliżej jest do nowoczesnego, uporządkowanego i eleganckiego, niemniej jednak z nutą swobody, która przejawia się chociażby w luźno wijących się rabatach.

nowoczesne rabaty 45

nowoczesne rabaty 46

nowoczesne rabaty 47

nowoczesne rabaty 48

nowoczesne rabaty 49

nowoczesne rabaty 50

Nasadzenia są bujne, ciekawe rośliny liściaste, zimozielone, formowane

nowoczesne rabaty 51

nowoczesne rabaty 52

nowoczesne rabaty 53

nowoczesne rabaty 54

nowoczesne rabaty 55

nowoczesne rabaty 56

nowoczesne rabaty 57

nowoczesne rabaty 58

nowoczesne rabaty 59

nowoczesne rabaty 60

i iglaste,

nowoczesne rabaty 57

nowoczesne rabaty 58

nowoczesne rabaty 59

nowoczesne rabaty 60

nowoczesne rabaty 61

umiejętnie przeplatają się z trawami ozdobnymi

nowoczesne rabaty 62

nowoczesne rabaty 63

nowoczesne rabaty 64

nowoczesne rabaty 65

nowoczesne rabaty 66

nowoczesne rabaty 67

czy chociażby hortensjami.

nowoczesne rabaty 68

nowoczesne rabaty 69

nowoczesne rabaty 70

nowoczesne rabaty 71

nowoczesne rabaty 72

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz. I co ważne, podobną otrzymasz, jeśli przyjadę do Twojego ogrodu w sezonie 2023. Zapraszam do zgłoszenia na adres, który znajdziesz w zakładce kontakt.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów kamiennych. Myślę, że to wszystko co przywiozłem w kwietniu przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Iwony.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę,2 że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak robiłem to we wszystkich relacjach z poprzednich ogrodów:

nowoczesne rabaty 200

nowoczesne rabaty 201

nowoczesne rabaty 202

nowoczesne rabaty 203

nowoczesne rabaty 204

nowoczesne rabaty 205

nowoczesne rabaty 206

nowoczesne rabaty 207

nowoczesne rabaty 208

nowoczesne rabaty 209

nowoczesne rabaty 210

.

Co mnie zachwyciło w odwiedzonym ogrodzie?

Przede wszystkim to kolejna, ogromna dawka pozytywnej energii, wynikająca z pozytywnego nastawienia Właścicielki, która super miło przyjęła mnie na swoim terenie.

Po drugie ogród udowadnia, że możliwe jest połączenie elegancji z nutą swobody, a jedno z drugim wcale się nie gryzie. Tak właśnie powstają te nowoczesne rabaty, które naprawdę zachwycają.

Podobają mi się również kamienne mury połączone z płaskimi płytami, a przede wszystkim oryginalne lustro, które ożywia całą przestrzeń.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z tego ogrodu, w którym królują nowoczesne rabaty?

 • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można zaplanować i wykonać samemu. Nie trzeba do tego szczególnych predyspozycji, wystarczy trochę chęci, pomysłowości oraz zaangażowania. To takie ogólne stwierdzenie, które wynoszę właściwie z każdego odwiedzonego w projekcie ogrodu.
 • Urządzając ogrody warto trzymać się jakiegoś kierunku, zwanego potocznie stylem. Ale czasem warto nieco z niego zbaczać, dzięki czemu powstają ciekawe aranżacje. Tak jak tutaj, ogród nowoczesny i elegancki, z domieszką swobody i natury.
 • Do ogrodu warto wprowadzać kamień i kolor, co doskonale widać na wspominanym murze.
 • I najważniejsze: trzeba stawiać na rośliny zróżnicowane, mieszankę roślin iglastych, liściastych, ale również traw czy bylin. Przez to ogród jest ciekawy przez cały rok i tak naprawdę nigdy nie pustoszeje.

.

Weź udział w projekcie

Kończąc dwudziestą pierwszą relację z odwiedzonego w roku 2023 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie w sezonie kolejnym. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę w roku 2024, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów, podobny jak widziałeś powyżej. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów znajdziesz garść inspiracji, które możesz przenieść do własnego ogrodu.
 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam stronę główną projektu, skąd przejdziesz do wszystkich ważnych podstron.

Obserwuj regularnie strony projektu „Busem przez polskie ogrody” bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *