7, a właściwe 11 ogrodów, w których wypada być każdego dnia. W jesiennej odsłonie

jesien zogrodemnaty
jesien zogrodemnaty

Przypominasz sobie wpis opisując piękne ogrody: 7 ogrodów, w których wypada być każdego dnia? Nie? To spójrz, tytułem wstępu. A jeśli nie masz czasu, w dwóch zdaniach postaram się go streścić:

O tym, że są miejsca piękne i wyjątkowe, wyróżniające się „z tłumu” wiadomo nie od dziś. Znam kilka takich w swojej okolicy, w których niestety nie jest możliwe bywać codziennie, o ile w ogóle. Ale na szczęście żyjemy w dobie „internetu”, co otwiera szerokie możliwości, których inaczej pewnie byśmy nie doświadczyli.
Od kiedy prowadzę blog i „przy okazji” profil na facebooku, zacząłem się tam także rozglądać co nieco po branżowych stronach. I właśnie tą drogą trafiłem do kilku niezwykłych ogrodów, których pewnie nigdy bym nie widział. A skoro trafiłem, to stałem się tam stałym gościem i bywam tam praktycznie każdego dnia. O ile czas pozwala.

Od tamtego wpisu minęło trochę czasu, a do grona 7 ogrodów, dołączyły cztery kolejne. Więc jak w tytule, piękne ogrody są już w licznie 11. Domyślam się, że pewnie z czasem odkryję kolejne.

Co mnie najbardziej dziwi, wszystkie 11 ogrodów łączy jedno: są prowadzone przez Kobiety. Nie wiem czy to jakaś recepta na piękny ogród, ale być może coś w tym jest. Było tak z pierwszą siódemką i tak jest teraz z cała jedenastką. Jedenaście ogrodów, jedenaście Kobiet.

Wszystkie prowadzone są z pasją, co muszę podkreślić, chociaż wyjątkowo nie przepadam za tym słowem. Jednak w przypadku tych ogrodów nie waham się go użyć, bo widać to na każdym kroku, a konkretnie na każdym zdjęciu. Ponadto wszystkie te Kobiety prowadzą wyjątkowe profile swoich ogrodów, które aż tętnią życiem.
Dlatego warto tam bywać i to najlepiej każdego dnia. Tyle się tam dzieje, że dłuższa nieobecność to zwyczajna „nasza strata”. Jeśli nie znasz tych ogrodów to spójrz i najlepiej zapamiętaj na dłużej.

Ogrody te, jak nie trudno się domyślić, to ogrody piękne. Zresztą gdyby tak nie było, nie zachwycałyby się nimi tysiące ludzi, w tym także ja. I pewnie nie byłoby o czym pisać.

Mimo, że każdy jest nieco inny, w innym stylu, inaczej prowadzony, to jednak łączy je kilka wspólnych elementów:

 • jak już nadmieniłem powyżej są prowadzone przez Kobiety. Pewnie to sprawia, że są tak wypieszczone,
 • są utrzymywane z wyjątkową pasją i dbałością o każdy szczegół, to już też nadmieniłem,
 • zawierają wyjątkowe bogactwo i różnorodność gatunków roślin, a przede wszystkim wyjątkową kolorystykę,
 • są dojrzałymi, wieloletnimi ogrodami, które są już doskonale ukształtowane i wyjątkowo zadbane,
 • zawierają całą gamę pięknie wyeksponowanych dekoracji, akcesoriów i materiałów, które je dodatkowo wzbogacają.

Tyle tytułem krótkiego wstępu i przypomnienia poprzedniego wpisu. Czas przejść do bieżącego tematu, a konkretnie jesiennej odsłony w tych ogrodach. Wpis ten chodził mi „po głowie” już od pewnego czasu, ale dopiero teraz nadszedł odpowiedni moment. A konkretnie jesień, która jest moją ulubioną porą. Może nie w każdym elemencie, ale w ogrodach z pewnością.

Zapraszam więc na krótki spacer i nacieszenie oczu tymi widokami. Mnie, jak je oglądam, gęba śmieje się od ucha do ucha. Co chwilę tylko opada lekko dolna żuchwa, ale staram się powstrzymywać większe emocje. Zastanawiałem się też czy przeszkadzać Ci oglądać jakimś komentarzem i doszedłem do chyba jedynego słusznego wniosku, że nie jest to konieczne. Może tylko minimalnie. Wszystko widać. Kolejność pokazanych ogrodów jest przypadkowa i nie sugeruje żadnych moich preferencji.

.

Piękne ogrody w jesiennej odsłonie

1. Ogród pod lasem

Ogród jak sama nazwa mówi, pod lasem. Albo precyzyjniej na tle lasu, pięknych dużych drzew. To już brzmi nieźle, a jak do tego doda się wyjątkową kolorystykę, bogactwo roślin i materiałów to efekt praktycznie murowany. Moim skromnym zdaniem to jeden z ogrodów z prawdziwym klimatem i duszą. Nawet dom zatopiony jest w roślinach i wygląda jak bajkowy.

1ogrodpodlasem3_zogrodemnaty 2ogrodpodlasem1_zogrodemnaty 3ogrodpodlasem2_zogrodemnaty 4ogrodpodlasem4_zogrodemnaty 5ogrodpodlasem5_zogrodemnaty 6ogrodpodlasem6_zogrodemnaty 7ogrodpodlasem7_zogrodemnaty 8ogrodpodlasem8_zogrodemnaty

2. Czak Noris – mikolaja

Równie kolorowy, z całą paletą kwiatów i innych roślin. Piękne odcienie barw oraz ogromnie kopuły z pnączy. A na deser wyjątkowy ziołowy zakątek, o którym możesz przeczytać także we wpisie: Czak Noris i ogród ziołowy. Nie znam ładniejszego i z większą ilością gatunków. Oczywiście także cała paleta dodatków, dekoracji, ale nieco innym stylu. To co przez wielu uznane byłoby za niepotrzebne, tu znajduje zastosowanie. I co ważne, ładnie się komponuje.

9czaknorismikolaja1_zogrodemnaty 10czaknorismikolaja2_zogrodemnaty 11czaknorismikolaja3_zogrodemnaty 12czaknorismikolaja4_zogrodemnaty 13czaknorismikolaja5_zogrodemnaty 14czaknorismikolaja6_zogrodemnaty

3. U Iwonki w ogródku

Ogród, który Właścicielka określa jako ogród „jak każdy inny”, ale z małym wyjątkiem. Osobiście się z tym nie zgodzę, bo jest on daleko z przodu przed tymi innymi, ale niech Jej będzie. Natomiast ten wyjątek to faktycznie coś niebywałego. Własnoręcznie robione dekoracje, w chyba dziesiątkach rodzajów. Wszystkie tylko i wyłącznie z naturalnych materiałów. I wszystkie wzbogacają ten niesamowity ogród. Nie ma kąta aby coś nie stało, coś nie wisiało czy leżało.

15uiwonkiwogrodku3_zogrodemnaty 16uiwonkiwogrodku1_zogrodemnaty 17uiwonkiwogrodku2_zogrodemnaty 18uiwonkiwogrodku4_zogrodemnaty 19uiwonkiwogrodku5_zogrodemnaty 20uiwonkiwogrodku6_zogrodemnaty

4. Grzebyczkowy świat

Czyli mój ulubiony ogród kamienny. Ogród inny niż wszystkie, w którym kamień góruje ponad wszystkim. Dla miłośników tego stylu powinien stanowić prawdziwy punkt odniesienia. Do tego pięknie wkomponowane rośliny i dobry efekt praktycznie jest stuprocentowo pewny.

21grzebyczkowyswiat1_zogrodemnaty 22grzebyczkowyswiat2_zogrodemnaty 23grzebyczkowyswiat3_zogrodemnaty 24grzebyczkowyswiat4_zogrodemnaty 25grzebyczkowyswiat5_zogrodemnaty 26grzebyczkowyswiat6_zogrodemnaty

5. Ogród – Moja wielka pasja

Wielopoziomowy i bardzo kolorowy ogród. Mnóstwo kwiatów i różnorodność gatunków. Na naturalnych spadkach terenu wszystko pięknie się układa tworząc różnokolorowe piętra. To sprawia, że jesień wyjątkowo ładnie się tam komponuje. Oczywiście także dodatki, dekoracje. które jakby przypadkiem znajdują się praktycznie w każdym możliwym miejscu.

27ogrodmojawielkapasja1_zogrodemnaty 28ogrodmojawielkapasja2_zogrodemnaty 29ogrodmojawielkapasja3_zogrodemnaty 30ogrodmojawielkapasja4_zogrodemnaty 31ogrodmojawielkapasja5_zogrodemnaty 32ogrodmojawielkapasja6_zogrodemnaty

6. Ogrodowo u Grazi

Ogród, którego nie było w poprzednim zestawieniu. Z dużą ilością dekoracji i różnorodnością gatunków roślin. To co go wyróżnia to mury i elementy ceglane, które stanowią idealne tło dla kompozycji roślinnych.

33ogrodowougrazi1_zogrodemnaty 34ogrodowougrazi2_zogrodemnaty 35ogrodowougrazi3_zogrodemnaty 36ogrodowougrazi4_zogrodemnaty 37ogrodowougrazi5_zogrodemnaty 38ogrodowougrazi6_zogrodemnaty

7. Ogród w cieniu brzóz

Kolejny wyjątkowo klimatyczny ogród i kolejny na tle pięknych drzew. Tym razem głównie brzóz. Wyjątkowo zadbany, stylowy, wyglądający jak piękna leśna polana. Lekko stonowany jeśli chodzi o kolorystykę, właściwie występują w nim prawie wyłącznie tylko wszelkie odcienie zieleni. No może trochę przesadziłem. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że to przeciwieństwo „Ogrodu pod lasem”, który aż kipi kolorami, oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu.

39ogrodwcieniubrzoz1_zogrodemnaty 40ogrodwcieniubrzoz2_zogrodemnaty 41ogrodwcieniubrzoz3_zogrodemnaty 42ogrodwcieniubrzoz4_zogrodemnaty 43ogrodwcieniubrzoz5_zogrodemnaty 44ogrodwcieniubrzoz6_zogrodemnaty

8. U Ewki na działce

Ogród inny niż pozostałe bo to ogród działkowy. Czyli nie ogród, a właściwie działka. Ale żadnych warzyw nie ma się co tutaj spodziewać i dlatego śmiało można go zakwalifikować do kategorii ogrodów. Mnóstwo pięknych kwiatów, a przede wszystkim pnączy. Nawet ściany i dach budynku wyglądają jak jedna wielka zielona kopuła. A jesienią oczywiście bordowa.

45uewkinadzialce1_zogrodemnaty 46uewkinadzialce2_zogrodemnaty 47uewkinadzialce3_zogrodemnaty 48uewkinadzialce4_zogrodemnaty 49uewkinadzialce5_zogrodemnaty 50uewkinadzialce6_zogrodemnaty

9. U Jolki w ogródku

Ogród zbliżony klimatem i wyglądem do ogrodu „U Iwonki w ogródku”. Przynajmniej w mojej ocenie. Podobny układ, równie piękne rośliny i także całe mnóstwo wyjątkowych dekoracji oraz akcesoriów, które oczywiście zmieniają się wraz ze zmieniającymi się porami roku. Do tego bogactwo kwiatów, roślin i dobry efekt gotowy.

51ujolkiwogrodku1_zogrodemnaty 52ujolkiwogrodku2_zogrodemnaty 53ujolkiwogrodku3_zogrodemnaty 54ujolkiwogrodku4_zogrodemnaty 55ujolkiwogrodku5_zogrodemnaty 56ujolkiwogrodku6_zogrodemnaty

10. W moim lasku

Ogród wyjątkowy pod wieloma względami. Przede wszystkim dlatego, że w lasku. Ale to jeszcze nie decyduje o sukcesie. Nie ma w nim elementów przypadkowych. To co jest, to są starannie wyselekcjonowane przedmioty, dobrane, stylowe i wtapiające się w tło leśnego krajobrazu. Bliżej możesz go poznać we wpisie: Nie rok, ale 12 wyjątkowych miesięcy w wyjątkowym ogrodzie. To co godne jest podkreślenia to wyjątkowe zamiłowanie Właścicielki do wyrafinowanych detali oraz upiększania nimi każdego miejsca i chwili spędzanej w ogrodzie.

57wmoimlasku1_zogrodemnaty 58wmoimlasku2_zogrodemnaty 59wmoimlasku3_zogrodemnaty 60wmoimlasku4_zogrodemnaty 61wmoimlasku6_zogrodemnaty 62wmoimlasku7_zogrodemnaty

11. W ogrodzie Czarownicy i nie tylko

Na zakończenie dzisiejszej stawki, ogród, w którym zrealizowały się marzenia. I to dosłownie, o czym pisałem już wcześniej: „Cel to marzenie z datą realizacji” czyli jak Marzenie udało się osiągnąć swój cel.
Jednak los jest tak przewrotny, że Właścicielka zmuszona jest opuścić ogród, który na domiar złego, ma zniknąć z powierzchni ziemi. Smutne to i wydaje się mało prawdopodobne patrząc na zdjęcia. A jednak. Być może to już jedno z ostatnich wystąpień tego ogrodu w tak doborowym towarzystwie. Szkoda.

63wogrodzieczarownicyinietylko1_zogrodemnaty 64wogrodzieczarownicyinietylko2_zogrodemnaty 65wogrodzieczarownicyinietylko3_zogrodemnaty 66wogrodzieczarownicyinietylko4_zogrodemnaty 67wogrodzieczarownicyinietylko6_zogrodemnaty 68wogrodzieczarownicyinietylko5_zogrodemnaty

.

Oglądanie ogrodów poszerza horyzonty i inspiruje

Dlatego warto to robić, a to co najlepsze próbować przenosić na swój grunt. Mam nadzieję, że powyższe piękne ogrody Cię zainspirują, a może dadzą Ci nawet natchnienie do zmian w Twoim własnym. Pamiętaj, że nigdy nie jest na to za późno. Jeśli tak będzie to koniecznie powiedz mi o tym w komentarzu. Zresztą, o tym, dlaczego warto komentować, możesz także szerzej przeczytać w tym miejscu.

Wszystkie powyższe ogrody, oprócz wskazanych stron, możesz także zobaczyć w galerii bloga. Dużo, ale to bardzo dużo zdjęć. Serdecznie zachęcam.

.

.

Co ważne i godne jeszcze podkreślenia to fakt, że wszystkie pokazane, piękne ogrody, to ogrody dorosłe, które od ładnych kilku lat są prowadzone. Oraz umiejętnie ubierane w określone gatunki roślin, które gwarantują tak spektakularne efekty. W tym także te jesienne. Oczywiście nic nie dzieje się samo lecz wymaga wiedzy, poświęcenia i zaangażowania ze strony ich Właścicielek. Którym z tego miejsca muszę złożyć moje słowa uznania.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

19 Comments

 1. says: Iwona Chajto

  Wszystkie ogrody są wspaniałe. Są inspiracją i dla mnie.Moja działeczka narazie skromna ale z czasem coś będzie się i tam dziać 🙂 Dziękuję za super artykuł 🙂

 2. Te wszystkie ogrody to piękne, magiczne miejsca….Chciałoby się być w każdym z nich osobiście. Jak to dobrze, że chociaż wirtualnie cieszą oczy i inspirują do nowych działań… Dziękuję Tomku za to, że i mój ogród znalazł się wśród tych cudownych, którymi tak jak Ty, zachwycam się niemal każdego dnia… Tomku, gratuluję profesjonalnego bloga (pisanego znakomitą polszczyzną). Blog “Z ogrodem na Ty” jest pełen ciekawych, ogrodniczych tematów, z których czerpię wiadomości… a czasami i “mądrości”… jak tę, że po przeczytaniu bloga, w dobrym tonie jest zostawić komentarz…. co czynię i pozdrawiam – Katarzyna

  1. says: Tomek - zogrodemnaTY

   Bardzo dziękuję za pochwały, aż mi się przez moment zrobiło gorąco 😉 Ale przede wszystkim za docenienie zakładki: dlaczego warto komentować? To sprawa bardzo, bardzo istotna. Mimo, że może na taką nie wygląda. Dziękuję.

 3. says: Leo

  Część z tych ogrodów znam, dziękuję za możliwość odwiedzenia pozostałych. Właścicielom gratuluję. Może i mnie uda się osiągnąć podobne efekty za kilka… (naście?) lat? W jesiennej odsłonie wyglądają zjawiskowo. Brawo Tomku za pomysł zebrania wszystkich razem! Pozdrawiam 🙂

  1. says: Tomek - zogrodemnaTY

   Dzięki. Pomysł ten zrodził się już jakiś czas temu, powoli wykiełkował, czego efektem był pierwszy wpis o 7 ogrodach. Powoli rośnie i w obecnym wpisie jest już ogrodów 11. Może kiedyś wyrośnie do rangi jeszcze większego zestawienia.
   A jeśli chodzi o Twój ogród to spokojnie. Czas i praca czynią cuda. Pozdrawiam.

 4. says: Alicja

  Tomku bardzo miło czyta się Twój artykuł i ogląda jesienne ,barwne fotki:) Cieszy mnie ,że znalazł się tu także mój lasek i dziękuję za wyróżnienie 🙂 Ja uwielbiam miejsce w którym przyszło mi mieszkać,ale jeśli chodzi o dobór roślin to jestem laikiem ,kupuję i sadzę to co mi akurat się spodoba ….bardziej rajcuje mnie dekorowanie domu i ogrodu niż sadzenie …..a że przyszło mi mieszkać w lesie to wszelkiej “zieleniny”i tak mam dostatek :)Pozdrawiam bardzo serdecznie 🙂

  1. says: Tomek - zogrodemnaTY

   Ja również pozdrawiam i cieszę się, że mogłem pokazać Twój ogród. A jest wyjątkowy, o czym już niejednokrotnie Ci mówiłem 😉 Jesteś mistrzynią nastroju i dobrego smaku 🙂

 5. says: Danuta

  Przepiękne ogrody w których widać ogrom pracy i pasji właścicielek. Pozwólcie że posłużą mi jako inspiracje do mojego ogrodu, który jest na etapie projektu.
  Serdeczne pozdrowienia dla Pań i Autora 🙂

  1. says: Tomek - zogrodemnaTY

   Dziękuję za pozdrowienia i również mocno pozdrawiam.
   A jeśli chodzi o szukanie inspiracji to lepiej trafić nie mogłaś 😉 Jeśli się wzorować to na najlepszych, na takich właśnie ogrodach. Powodzenia!

 6. says: Małgorzata Broszczak

  Wspaniały blog ! Wspaniale zaprezentowałeś te przepiękne ogrody . Sama codziennie zaglądam do nich i jestem pod ich ogromnym wrażeniem gdyż mój przydomowy ogródek jest malutki i niestety niewiele się w nim zmieści 🙁 Wszystkie te ogrody i każdy z osobna zasługuje na wyróżnienie i pochwałę. To wspaniałe, że pokazujesz je na swoim blogu i więcej osób może je poznać.
  Gratuluję piękna wszystkim właścicielkom tychże ogrodów i Tobie Tomku za tak wspaniały opis i prezentację !!!
  Pozdrawiam serdecznie Małgorzata

  1. says: Tomek - zogrodemnaTY

   Bardzo dziękuję za miłe słowa. To dla mnie wielki komplement i mobilizacja do dalszej pracy.
   A ogrody cóż, ciężko znaleźć słowa uznania. Bardzo się cieszę, że mogę je pokazać.
   Pozdrawiam równie serdecznie.

  2. says: Czak- Noris - mikolaja

   Wszystkim komentującym bardzo dziękuję za piękne i ciepłe słowa, koleżankom gratuluję jesiennych ogrodów. A Tomka podziwiam za pracowitość nad blogiem. Potrafisz facet motywować, dzięki! Pozdrawiam.

 7. says: Baśka

  Cudownie to opisałeś 🙂 Ale i temat rewelacyjny. Cudowne ogrody i to stworzone kobiecą ręką. To budzi we mnie nadzieję, że i mnie się uda. Zmagam się od dwóch sezonów, ale marnie mi idzie. Mam wrażenie, że jest jeden wielki chaos i nic nie rokuje dobrego 🙁

 8. says: Bajka

  To jest marzenie mieć taki raj na ziemi.
  Niestety mogey tylko pocieszyć oczka.
  Mieszkam w bloku i nigdy nie miałam nawet kawałek ogrodeczka.
  Ale mogłaby patrzeć na te cudeńka wieczność.
  Życzę sukcesów wszystkim właścicielom tych przepięknych ogrodów.
  Pozdrawiam pana Tomka.
  Bajka

 9. says: Bajka

  Super zdjecia, super artykul, dzieki! Fajnie pan pisze, tak “nie- mesko “, dlatego moze czyta sie to fajnie. Pan ma pasje, jest Pan tez profesjonalista, milo zaglada sie do Pana, pozdrowienia z Chicago, gratulacje tez…

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *