Wierzba pleciona to obecnie najgorętszy hit, Hakuro cieszy się popularnością od lat, a płacząca od wieków. Wierzby ozdobne sprawdzą się w każdym ogrodzie – daj się zainspirować.
Wierzby to wręcz nasz narodowy symbol. Szpalery wierzby głowiastej ciągnące się wzdłuż dróg starych mazowieckich wsi, malownicze wierzby płaczące na cmentarzach i nad stawem w parku, bazie w roli wielkanocnej palemki… Jednak każda tradycja ewoluuje: we współczesnych ogrodach rządzą wierzby ozdobne o kompaktowych rozmiarach. W poniższym rankingu zebrałem dla Ciebie najciekawsze wierzby ozdobne oraz inspirujące aranżacje z ich udziałem.
.
1. Wierzba pleciona – hit 2023
Wierzba pleciona przebojem zdobyła polskie ogrody! Wiosną 2023 była najgorętszym ogrodniczym hitem serwisów społecznościowych, targów i szkółek roślin ozdobnych. Nic dziwnego! Fantazyjnie wyplatany pień jest atrakcyjny cały rok, wiosną wyrastają z niego srebrzyste bazie, a w sezonie rozwija się bujna, soczyście zielona korona.
Tak naprawdę wierzba pleciona to nie konkretny gatunek czy odmiana, lecz dzieło ludzkich rąk. Można ją uzyskać z różnych wierzb krzewiastych stosowanych w plecionkarstwie, takich jak wierzba amerykańska (Salix americana), wiciowa (Salix viminalis) oraz purpurowa (Salix purpurea), zwana wikliną.
Pędy wybranego gatunku sadzi się w ciasnym okręgu, następnie, w miarę ich wzrostu, wyplata się z nich charakterystyczny pień.
Wierzba pleciona nie jest z natury drzewem, więc zachowuje kompaktowe rozmiary. Standardem są wyplatane pnie o wysokości 1,5 m. W sezonie wraz z koroną takie drzewko osiąga około 2,5 m. Co roku, wiosną, koronę należy nisko przyciąć i cały cykl zaczyna się od początku.
Wierzba pleciona zasługuje na honorowe miejsce. Świetnie prezentuje się solo przed domem, po dwóch stronach bramki lub przy drzwiach wejściowych bądź w kilku egzemplarzach posadzonych wzdłuż ścieżki, podjazdu albo wokół tarasu.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
2. Wierzba pokręcona
Pod tą potoczną nazwą kryją się dwie „pokręcone” wierzby ozdobne:
Wierzba babilońska (Salix babylonica) ‘Tortuosa’ wznosi ku górze spiralnie poskręcane żółtawe pędy, które latem częściowo znikają wśród pofalowanych liści. Osiąga do 7-8 m wysokości.
Jeszcze niższa (4-6 m) jest jej płacząca odpowiedniczka, czyli wierzba ‘Erythroflexuosa‘ o zwisających, pomarańczowych, pokręconych gałązkach. Pędy obu wierzb ozdobnych świetnie wyglądają w wazonie: zimą ozdobione bombkami i światełkami, a wiosną świeżymi listkami, które wypuszczą po wstawieniu do wody.
.
.
3. Bazie
Bazie, czyli kotki, to po prostu kwiatostany wierzb. Wierzby ozdobne kwitnące wczesną wiosną i na przedwiośniu tworzą mięciutkie kotki pokryte aksamitnym futerkiem. Te włoski mają praktyczne zastosowanie: chronią młode kwiaty przed mrozem.
Wierzby ozdobne słynące z wyjątkowo dekoracyjnych bazi to m.in.:
Wierzba iwa (Salix caprea) ‘Kilmarnock’ – płacząca odmiana szczepiona na pniu. Jej parasolowata korona już w lutym srebrzy się od dużych miękkich kotków. Z czasem bazie ustępują miejsca dużym eliptycznym liściom z szarawym spodem. Osiąga 1,5-2 m wysokości i podobną średnicę. Płaczący pokrój zwraca uwagę cały rok, dlatego wierzba ‘Kilmarnock’ może rosnąć w przedogródku, przy tarasie i na innych reprezentacyjnych stanowiskach.
.
Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?
.
Wierzba czarnokotkowa, czyli wierzba smukłoszyjkowa (Salix gracilistyla) ‘Melanostachys’, zgodnie z potoczną nazwą zadziwia kruczoczarnymi kotkami. Czarne bazie widoczne już w lutym uwypukla kontrastowa czerwona barwa młodych pędów. Wierzba czarnokotkowa to krzew o wzroście i średnicy w granicach 2-3 m, więc można ją uprawiać w małym ogródku albo w donicy na balkonie czy tarasie. Często jest szczepiona na pniu.
‘Mount Aso’ to anielski odpowiednik diabelskiej poprzedniczki. Czyli nowa odmiana wierzby smukłoszyjkowej o puszystych czerwono-różowych baziach i kremowych pędach.
Wierzba palmowa lub pszczelarska, czyli wierzba Erdingera (Salix x erdingerii), ma rekordowo duże srebrzystoszare bazie. To spory krzew, przeważnie szczepiony na pniu. W sezonie uwagę zwracają długie ciemnozielone liście z siwym spodem, kontrastujące z czerwonobrązową korą pędów.
.
Warto wiedzieć
Wierzby ozdobne kwitnące wczesną wiosną i na przedwiośniu to ważne rośliny pszczelarskie. Co prawda nie produkują nektaru, za to wręcz toną w pyłku. To bezcenne źródło białka dla owadów wygłodniałych po zimie.
.
4. Wierzba Hakuro
Wierzba Hakuro, czyli wierzba całolistna (Salix integra) ‘Hakuro-nishiki’, to jedyna w tym zestawieniu wierzba ozdobna o kolorowych liściach. Najmłodsze listki są różowe, stopniowo stają się kremowe, a ostatecznie biało-zielone. Jeśli co kilka tygodni delikatnie przytniesz całą koronę nożycami do żywopłotu lub nożycami do trawy, będzie pstrokata cały sezon. Wierzba Hakuro jako krzew osiąga 2-3 m wysokości i średnicy, ale w uprawie prym wiedzie wersja szczepiona na pniu (miniaturowe drzewko).
.
5. Wierzba płacząca
Klasyczna wierzba płacząca, czyli wierzba żałobna (Salix x sepulcralis) ‘Chrysocoma’, cieszy się popularnością od ponad 200 lat. Z daleka zwraca uwagę kaskadą długich zwisających pędów, które nieraz sięgają do samej ziemi. Ze względu na potężne rozmiary (osiąga do 15-20 m wysokości i ponad 10 m średnicy) jest sadzona głównie w parkach, dużych ogrodach oraz na cmentarzach. Jeśli masz rozległą posesję, rozważ posadzenie wierzby płaczącej nad brzegiem zbiornika wodnego. Z drugiej strony, pod koroną starszej wierzby płaczącej rosnącej na trawniku znajdziesz idealne miejsce na cienisty kącik wypoczynkowy.
Ciekawym patentem jest zaplecenie pędów wierzby płaczącej na kształt fantastycznej rzeźby.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
6. Wierzba wąskolistna
Wierzba siwa (Salix eleagnos) to niezwykle efektowny gatunek, zdecydowanie niedoceniony i zbyt rzadko stosowany w aranżacji ogrodów. Z natury jest dużym krzewem lub sporadycznie małym drzewem. Teoretycznie dorasta do 5-6 m, ale coroczne cięcie ograniczy jej wymiary do 3-4 m wysokości i średnicy. Wyróżnia się regularnym, zaokrąglonym pokrojem oraz oryginalnym ulistnieniem. Szczególnie dekoracyjne liście posiada odmiana ‘Angustifolia’: długie i bardzo wąskie, z wierzchu ciemnozielone, a od spodu srebrzyste.
.
Jak dbać o wierzby ozdobne?
Wierzby ozdobne kochają słoneczne, stale wilgotne miejsca. Co do reszty są tolerancyjne. Preferują zasobne, gliniaste podłoża o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie, jednak poradzą sobie również na uboższych, piaszczystych glebach, o ile zapewnisz im podlewanie w okresach suszy. Nie boją się mrozu ani silnego cięcia.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Wierzby ozdobne sprawdzą się w każdym ogrodzie, wystarczy dobrać właściwy gatunek i odmianę. Na małej, nowocześnie urządzonej posesji pięknie prezentują się wierzba pleciona oraz wierzba Hakuro w piennej formie. Rozległa, rustykalna posesja z ogrodowym stawem to miejsce w sam raz dla klasycznej wierzby płaczącej. Natomiast wszelkie bazie staną się przebojem w ogrodzie, w którym często przebywają dzieci.
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024
- Jak wybrać idealne panele ogrodzeniowe dla Twojej posesji? 5 praktycznych podpowiedzi - 28 listopada 2024