Podróżując Busem przez polskie ogrody, staram się zbierać ogrodowe inspiracje warte pokazania i wykorzystania. W tym poście zobaczysz najciekawsze pomysły z ogrodów 7 sezonu projektu.
Projekt Busem przez polskie ogrody trwa już 7 lat, podczas których zwiedziłem ponad 100 ciekawie zaaranżowanych ogrodów. Miałem okazję podziwiać rozmaite style aranżacji zieleni a także śledzić zmieniające się trendy ogrodnicze. Jeśli porównasz ogrody z pierwszych edycji projektu z tymi, które odwiedziłem w minionym sezonie z pewnością dostrzeżesz, jak wiele je różni.
.
Zmiany, a czasem nawet rewolucje zauważyłem również w ogrodach, które odwiedzałem już nie pierwszy raz.
Ogród Pod chmurką w 2018 roku
Ogród Pod chmurką w 2024 roku
Na wygląd współczesnych ogrodów wpływają m. in. zmieniająca się moda, konieczność dostosowania do zmian klimatu, coraz większa dostępność nietypowych roślin, materiałów, technologii i wieści z wystaw ogrodniczych, a także zadziwiająca kreatywność ich właścicieli. Najlepiej zilustrują to ogrodowe inspiracje, dostrzeżone podczas tegorocznych podróży Busem przez polskie ogrody. Oto 5 przykładowych trendów 7 sezonu!
.
Najciekawsze ogrodowe inspiracje
Egzotyczne inspiracje ogrodowe – gorące trendy sezonu
Wśród licznych wad globalne ocieplenie ma jedną zaletę: obecnie można uprawiać u nas ciepłolubne gatunki, o których kilkanaście lat temu nawet nam się nie śniło. Polacy coraz częściej zapraszają egzotyczne rośliny do ogrodu i na taras, a także aranżują przestrzeń na wzór południowych kurortów. 7 sezon podróży Busa przypominał momentami podróż dookoła świata! W ogrodzie tropikalnym,
czułem się jak na wakacjach w ciepłych krajach.
W kilku zaaranżowano egzotyczne zakątki, takie jak marokański taras z basenem i altaną albo orientalny kącik wypoczynkowy w Miejskiej Dżungli.
Widok bambusów, palmy, araukarii czy kaktusów uprawianych w gruncie przestaje dziwić, popularność zyskują też mrozoodporne bananowce i mniej znane gatunki juki.
Całkowitą nowością tego sezonu była alokacja, potocznie znana jako uszy słonia.
.
Moda na ekologię i ogrody inspirowane naturą
Ekologia to obecnie nie moda, a konieczność! Do łask wróciły organiczne nawozy i roślinne środki ochrony roślin, a pożyteczne mikroorganizmy nabrały makroznaczenia. Miododajne kwiaty kwitną w praktycznie każdym ogrodzie, niezależnie od pory roku. Furorę robią rabaty dla pszczół i motyli.
Żwirowo-betonowe pustynie obsadzone smętnymi tujami są już passe. Renesans przeżywają swobodne, naturalistyczne kompozycje. W 7 Sezonie projektu dotarłem Busem do 3 ogrodów w całości inspirowanych naturą.
Ogród z patyków – nazwa mówi sama za siebie. Drewno, a w zasadzie pnie, konary, korzenie i gałęzie, wykorzystano w nim do dekoracji oraz jako budulec ścieżek, płotków, obrzeży i prowizorycznych mebli.
Ogród w wiejskim stylu, w którym rządzi dzikość, a współautorem aranżacji jest sama Natura. Nic tu nie jest pod linijkę, królują; bujna roślinność, sielski luz i naturalne materiały.
Ogród wodny, w którym władzę przejęły orzeźwiające kaskady, naturalistyczny staw, nieobrobione kamienie i świeża, półdzika zieleń. Tutaj nie zmarnuje się ani kropla deszczówki!
Na tym nie koniec! Swobodne nasadzenia pojawiły się na przykład w typowo nowoczesnym ogrodzie w Karkonoszach.
Miejska dżungla udowadnia, że nawet w sercu miasta można stworzyć prywatną ostoję gęstej zieleni.
Ogród symetryczno-liryczny równoważył geometryczne nasadzenia z romantyczną bujnością traw ozdobnych i obficie kwitnących bylin.
Ogród dwóch stylów łączył w sobie wszystko, co najlepsze z naturalistycznego i nowoczesnego stylu aranżacji zieleni. A w to wszystko wplecione są piękne drewniane domy.
.
Zanim przejdziemy dalej wspomnę, że Partnerami tego postu są:
.
Ogrodowe inspiracje dla zapracowanych – technologie oszczędzające czas i energię
W minionym sezonie w polskich ogrodach zauważyłem istny wysyp robotów koszących trawę. Nie będę się o nich rozpisywał, bo zamierzam wkrótce poświęcić temu zagadnieniu kolejny post. Tak czy inaczej popularność zrobotyzowanych kosiarek idealnie wpisuje się we współczesny styl życia w ciągłym biegu. Właściciele ogrodów po pracy pragną odpoczywać wśród zieleni na własnych zasadach. Dzięki robotom koszącym trawę zyskują kilkaset godzin dodatkowego czasu wolnego. Dokładnie z tych samych powodów prawie w każdym nowozakładanym ogrodzie instaluje się system automatycznego nawadniania z inteligentnym sterownikiem, oszczędzający czas i wodę. Kolejnym przejawem nowoczesnych rozwiązań ułatwiających życie są zaawansowane systemy oświetlenia ogrodu z czujnikami ruchu, możliwością cyfrowego sterowania, ustalania stref oświetlenia posesji oraz harmonogramu działania poszczególnych lamp.
.
Ogrodowe inspiracje dla niecierpliwych – sposoby błyskawicznej aranżacji ogrodu
Nikt nie lubi czekać, a w coraz szybciej pędzącym świecie czas jest bezcenny. We współczesnych ogrodach dużego znaczenia nabierają rozwiązania pozwalające uzyskać natychmiastowy efekt. Moimi prywatnymi odkryciami sezonu z kategorii „last minute” były m. in. zielone ekrany z bluszczu
oraz modułowe żywopłoty.
Podczas podróży Busem trafiłem w tym sezonie do młodego ogrodu, który powstał od zera w zaledwie kilka tygodni, a wygląda jakby liczył sobie już co najmniej kilka lat.
Tak błyskawiczny efekt był możliwy dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu do kształtowania terenu, transportu materiałów i sadzenia dużych roślin. Rzecz jasna w takim miejscu nie mogło zabraknąć trawnika z rolki, rozkładanego jak zielony dywan.
.
Kreatywne ogrodowe inspiracje – dekoracje własnej roboty
W czasach powszechnej dostępności wszystkiego i masowej produkcji, szczególnego znaczenia nabiera oryginalność i efekty pracy ludzkich rąk. Podczas tegorocznych podróży Busem wielokrotnie miałem okazję podziwiać niepowtarzalne dekoracje i sprzęty wykonane samodzielnie przez właścicieli ogrodów.
Chyba najbardziej wyrazistym przykładem niesztampowego podejścia do aranżacji przydomowej zieleni jest bajkowy Ogród 7. Właściciele osiągnęli mistrzostwo w zmienianiu starych rzeczy w dekoracje i praktyczne dodatki. Przy pomocy kolorowej farby, materiału, a przede wszystkim niezrównanej pomysłowości dają drugie życie wysłużonym naczyniom kuchennym, znaleziskom z targów staroci, meblom nadgryzionym zębem czasu, a nawet elementom garderoby.
Niezwykle efektowne dekoracje z recyklingu spotkałem również w Ogrodzie 17 Awangardowe instalacje ze szklanych butelek równie dobrze prezentowałyby się w nowoczesnym ogrodzie.
Ogród góralski to wspaniały przykład tradycyjnego rzemiosła na najwyższym poziomie. Powstał dzięki żyłce do majsterkowania, pracowitości i przede wszystkim pasji właścicieli. Motyw przewodni stanowi drewno obrabiane bez zastosowania nowoczesnego sprzętu, jak za dawnych lat. Radosną, sielska atmosferę podkreślają swobodne nasadzenia z roślin łatwych w pielęgnacji i kolorowe kwiaty jednoroczne.
.
Podsumowując
7 sezon projektu Busem przez polskie ogrody uwidocznił kilka wyraźnych nurtów w aranżacji ogrodów. Okazuje się, że pozornie sprzeczne inspiracje ogrodowe i trendy mogą współistnieć, czasem nawet na terenie tej samej posesji. Egzotyka i tradycja, nowoczesny styl i naturalistyczne nasadzenia, innowacyjne technologie i rękodzieło z recyklingu. Jest coś, co paradoksalnie łączy i dzieli wszystkie ogrody odwiedzone w minionym sezonie: każdy z nich miał swój własny, wyraźnie zarysowany styl. Największym błędem w aranżacji jest nijakość – na szczęście podczas tegorocznej edycji projektu nie spotkałem się z nią ani raz?
- Najciekawsze ogrodowe inspiracje - 16 stycznia 2025
- Jak przesadzić kaktusa? Przesadzanie sukulentów bez pomyłek - 13 stycznia 2025
- Swobody ogródek skalny z trawami – naturalna metamorfoza gnejsowego skalniaka - 10 stycznia 2025