Okiennice ozdobne jako efektowna ozdoba ogrodu.

Pomysłów, sposobów i materiałów do dekoracji ogrodu jest tak dużo jak ich samych. Jedne mniej oryginalne, inne bardziej. Jedne uniwersalne, pasujące do każdego stylu, a inne wręcz przeciwnie, kojarzone z konkretnym sposobem zagospodarowania. I właśnie do tych drugich należą okiennice ozdobne, które w ogrodach swobodnych i naturalnych pojawiają się coraz częściej. I bardzo dobrze, bo okiennice, szczególnie kolorowe, to ozdoby przyciągające uwagę i będąca efektownym dodatkiem.

Pod warunkiem jednak, że są pomysłowo zrobione i ciekawie wkomponowane. Podróżując po ogrodach, zarówno tych, w których pracuję, jak i tych, które odwiedzam w ramach projektu Busem przez polskie ogrody, mam okazję podpatrywać szereg ciekawych rozwiązań i pomysłów. Również tych związanych z tematem, czyli „okiennice ozdobne jako efektowna ozdoba ogrodu”.

Myślę więc, że warto się tą wiedzą podzielić i zebrać w jednym miejscu to, co udało mi się zobaczyć. Tym bardziej, że to gotowe pomysły, które wprost możesz przenosić do własnego ogrodu.

.

Jak zatem sprawić aby okiennice ozdobne stały się ciekawym dodatkiem?

Zanim zainspirujesz się poniższymi przykładami, jedną rzecz musimy wyjaśnić. Otóż okiennice ozdobne, mimo że w ogrodzie wyglądają ciekawie, to jednak nie do każdego stylu pasują. Zdecydowanie nie będą dobrze wyglądały w ogrodach nowoczesnych, które z reguły są dodatkiem do nowoczesnej architektury. Z kolei idealnie sprawdzą się w ogrodach naturalnych i wiejskich, w których występuje luźny układ rabat i nasadzeń, a do tego architektura i sposób zagospodarowania, również są bardziej swobodne. To właśnie w nich będą oryginalną dekoracją, a zatem nieodłącznym elementem całego zagospodarowania.

Spójrz więc na poniższe przykłady, które udało mi się „wynieść” z ogrodów. Wszystkie pokazują ozdobne okiennice, do tego jeszcze w kolorowym wydaniu.

Grupa 1 – imitacje okien i okiennic zawieszone na elewacji budynku

Na ostatnim zdjęciu dodatkowo widać drzwi, które również są tylko osadzoną na elewacji atrapą.

Grupa 2 – prawdziwe okiennice, które mogą pełnić swoją rolę

Grupa 3 – okiennice ozdobne pełniące tylko funkcję dekoracyjną

Grupa 4 – imitacje okien i okiennic zawieszone na betonowym murze

Jak więc widzisz, okiennice ozdobne to elementy przyciągające uwagę i będące ciekawym uzupełnieniem ogrodowych aranżacji. Szczególnie te w wydaniu kolorowym. Stąd bez wątpienia warto je stosować, tym bardziej, że materiałów i pomysłów nie brakuje. W każdym sklepie budowlanym można znaleźć gotowe, drewniane okiennice, a ponadto często w starych stodołach czy na strychach poniewierają się egzemplarze, które lata świetności mają już są sobą. Warto dać im drugie życie i wykorzystać do aranżacji ogrodu. Tym bardziej, że to wyjątkowo tani, powszechnie dostępny i łatwy w wykorzystaniu materiał.

1 Comment

  • Okiennice kojarzą mi się głównie z kresami wschodnimi, lub Ukrainą, czy innym wschodnim państwem, natomiast nie zmienia to faktu, że przy odpowiedniej wersji zabudowy, mogą nadawać wspaniałego charakteru dla elewacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *