Okiennice ozdobne jako efektowna ozdoba ogrodu

okiennice ozdobne zogrodemnaty1
okiennice ozdobne zogrodemnaty1

Pomysłów, sposobów i materiałów do dekoracji ogrodu jest tak dużo jak ich samych. Jedne mniej oryginalne, inne bardziej. Jedne uniwersalne, pasujące do każdego stylu, a inne wręcz przeciwnie, kojarzone z konkretnym sposobem zagospodarowania. I właśnie do tych drugich należą okiennice ozdobne, które w ogrodach swobodnych i naturalnych pojawiają się coraz częściej. I bardzo dobrze, bo okiennice, szczególnie kolorowe, to ozdoby przyciągające uwagę i będąca efektownym dodatkiem.

Pod warunkiem jednak, że są pomysłowo zrobione i ciekawie wkomponowane. Podróżując po ogrodach, zarówno tych, w których pracuję, jak i tych, które odwiedzam w ramach projektu Busem przez polskie ogrody, mam okazję podpatrywać szereg ciekawych rozwiązań i pomysłów. Również tych związanych z tematem, czyli „okiennice ozdobne jako efektowna ozdoba ogrodu”.

Myślę więc, że warto się tą wiedzą podzielić i zebrać w jednym miejscu to, co udało mi się zobaczyć. Tym bardziej, że to gotowe pomysły, które wprost możesz przenosić do własnego ogrodu.

.

Jak zatem sprawić aby okiennice ozdobne stały się ciekawym dodatkiem?

Zanim zainspirujesz się poniższymi przykładami, jedną rzecz musimy wyjaśnić. Otóż okiennice ozdobne, mimo że w ogrodzie wyglądają ciekawie, to jednak nie do każdego stylu pasują. Zdecydowanie nie będą dobrze wyglądały w ogrodach nowoczesnych, które z reguły są dodatkiem do nowoczesnej architektury. Z kolei idealnie sprawdzą się w ogrodach naturalnych i wiejskich, w których występuje luźny układ rabat i nasadzeń, a do tego architektura i sposób zagospodarowania, również są bardziej swobodne. To właśnie w nich będą oryginalną dekoracją, a zatem nieodłącznym elementem całego zagospodarowania.

Spójrz więc na poniższe przykłady, które udało mi się „wynieść” z ogrodów. Wszystkie pokazują ozdobne okiennice, do tego jeszcze w kolorowym wydaniu.

Grupa 1 – imitacje okien i okiennic zawieszone na elewacji budynku

Na ostatnim zdjęciu dodatkowo widać drzwi, które również są tylko osadzoną na elewacji atrapą.

Grupa 2 – prawdziwe okiennice, które mogą pełnić swoją rolę

Grupa 3 – okiennice ozdobne pełniące tylko funkcję dekoracyjną

Grupa 4 – imitacje okien i okiennic zawieszone na betonowym murze

Jak więc widzisz, okiennice ozdobne to elementy przyciągające uwagę i będące ciekawym uzupełnieniem ogrodowych aranżacji. Szczególnie te w wydaniu kolorowym. Stąd bez wątpienia warto je stosować, tym bardziej, że materiałów i pomysłów nie brakuje. W każdym sklepie budowlanym można znaleźć gotowe, drewniane okiennice, a ponadto często w starych stodołach czy na strychach poniewierają się egzemplarze, które lata świetności mają już są sobą. Warto dać im drugie życie i wykorzystać do aranżacji ogrodu. Tym bardziej, że to wyjątkowo tani, powszechnie dostępny i łatwy w wykorzystaniu materiał.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

2 Comments

  1. says: Jumbo

    Okiennice kojarzą mi się głównie z kresami wschodnimi, lub Ukrainą, czy innym wschodnim państwem, natomiast nie zmienia to faktu, że przy odpowiedniej wersji zabudowy, mogą nadawać wspaniałego charakteru dla elewacji.

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *