Jak NIE wkurzyć sąsiada, czyli savoir vivre w ogrodzie

savoir vivre w ogrodzie 0

Ogród to nie tylko miejsce uprawy roślin ozdobnych i użytkowych, ale także przestrzeń do wypoczynku, zabawy, spotkań z bliskimi, grillowania…. Korzystaj z niego tak, jak lubisz i pozwól na to samo swoim sąsiadom. Oto garść najważniejszych zasad savoir vivre w ogrodzie.

Kontakty dobrosąsiedzkie to świetna sprawa! Dobry sąsiad chętnie poczęstuje Cię plonami z ogrodu, wpadnie na kawę lub grilla, udzieli porady, w razie potrzeby pożyczy Ci sekator lub inny sprzęt, pomoże, gdy przyda się dodatkowa para rąk.

savoir vivre w ogrodzie 1

Niestety, ciepłe stosunki mogą ulec gwałtownemu ostudzeniu, a nawet zacząć zionąć chłodem. Częstą przyczyną sąsiedzkich waśni jest odmienny pogląd na temat tego, co można, a czego nie można robić w ogrodzie, a także co powinno być zrobione.

savoir vivre w ogrodzie 2

W przypadku relacji między sąsiadami trzymanie się zasady ”Nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe” często nie wystarcza. W końcu każdemu jest miłe nieco co innego: jeden lubi słuchać śpiewu ptaków, drugi disco polo; jeden lubi wysypiać się do południa, inny wstaje bladym świtem, by od rana zacząć kosić trawnik. Jeden lubi aromat róż, inny smakowity zapach mięsa z grilla. 

savoir vivre w ogrodzie 3

savoir vivre w ogrodzie 4

Warto ustalić pewne ogólne zasady sąsiedzkiego savoir vivre w ogrodzie i starać się ich przestrzegać. Przygotowałem krótki poradnik dobrych manier w ogrodzie i na działce, pomocnych w utrzymaniu pozytywnych relacji z sąsiadami. Możesz je potraktować jako punkt wyjścia do stworzenia własnego, bardziej szczegółowego kodeksu ogrodowej etykiety. Potrzeba ewentualnych modyfikacji wyjdzie w praniu, w końcu z sąsiadem (prawie) zawsze można się jakoś dogadać.

.

Cisza nocna w ogrodzie

Cisza nocna w Polsce obowiązuje pomiędzy godziną 22:00 a 6:00. Zarówno w mieszkaniach w bloku, jak i w ogrodzie czy na ulicy. Co prawda nie są to standardowe godziny bytności w ogrodzie, niemniej problem może zaistnieć, gdy postanowisz wyprawić garden party. Głośne śmiechy, krzyki, rozmowy naruszające nocny odpoczynek sąsiadów, mogą stać się powodem kłótni z niewyspanym sąsiadem, a nawet skutkować naganą otrzymaną od straży miejskiej lub policji, karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

savoir vivre w ogrodzie 5

.

Słuchasz muzyki? Nie zmuszaj do tego sąsiadów

Niezależnie od tego, czy jesteś fanem muzyki klasycznej, hard rocka czy disco-polo, nie zmuszaj swoich sąsiadów, by słuchali tego samego i to dokładnie w tym samym momencie co Ty. Nawet jeśli wiesz, że Twój sąsiad ma podobny gust muzyczny, weź pod uwagę, że może akurat mieć ochotę na drzemkę albo chwilę kontemplacji ze śpiewem ptaków w tle. Istnieją 3 dobre scenariusze postępowania:

  • Załóż słuchawki – w ten sposób będziesz mógł słuchać ulubionego przeboju z głośnością rozkręconą na cały regulator, bez nadwyrężania uszu sąsiadów.
  • Słuchaj muzyki po cichu – ustaw radio lub odtwarzacz blisko miejsca, w którym przebywasz i skręć głośność. Sprzęt nucący cicho Twój ulubiony kawałek nie powinien nikomu wadzić.
  • Dogadaj się z sąsiadami – jeśli chcesz posłuchać muzyki wspólnie z przyjaciółmi, kulturalnie byłoby spytać najbliższych sąsiadów, czy im to nie przeszkadza.  

savoir vivre w ogrodzie 6

.

Róże parkowe w ogrodzie 200

.

Koszenie

Również w tym przypadku problemem jest hałas. Jeśli posiadasz cichutko pracującego robota koszącego, nie masz czym się martwić. Za to rycząca kosiarka spalinowa albo takoż kosa, może stać się przyczyną ochłodzenia relacji z sąsiadami, albo wręcz przeciwnie, zarzewiem płomiennej awantury. Jeśli już musisz kosić trawnik głośnym sprzętem, rób to o przyzwoitej porze. Weź pod uwagę, że w niedzielę rano Twój sąsiad może chcieć się wyspać. Generalnie najlepiej byłoby kosić trawnik hałasującą kosiarką tylko wtedy, gdy masz pewność, że najbliższych sąsiadów nie ma w ogrodzie. Równie dobrze możesz spróbować umówić się z sąsiadem na koszenie synchronicznie, o tej samej porze.

savoir vivre w ogrodzie 7

.

Naturalne „aromaty”

Ekologia ekologią, ale w granicach rozsądku. Nie ulega wątpliwości, że nawozy organiczne i naturalne pod wieloma względami przewyższają nawozy mineralne. Jest jedno „ale”: zapach. Uwaga! Nie każdy nawóz organicznego pochodzenia wydziela nieprzyjemną woń. Granulowane formy kurzaka czy obornika pachną o wiele mniej intensywnie od swoich pierwowzorów, dlatego są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, jeśli mieszkasz na gęsto zabudowanym, miejskim osiedlu. Z kolei kompostowanie odpadów może być całkowicie bezwonne, jeśli zamiast otwartego kompostownika zdecydujesz się na zamykany termokompostownik z tworzywa.

savoir vivre w ogrodzie 14

savoir vivre w ogrodzie 15

.

Zwierzęta w ogrodzie

Teoretycznie masz prawo hodować kury, króliki i inne zwierzaki nawet w ogródku przy szeregówce. Jedyne ograniczenia mogą wynikać z przepisów lokalnych, np. planu zagospodarowania przestrzennego. Niemniej „swojski aromat” wydzielany przez Twoich pupili, prawdopodobnie nie przypadnie do gustu sąsiadom. Z pewnością niemile widziany będzie również kot załatwiający się na ulubionej rabatce sąsiadki oraz pies szczekający o 3 nad ranem. 

savoir vivre w ogrodzie 16

savoir vivre w ogrodzie 17

savoir vivre w ogrodzie 18

.

Dbaj o porządek

Gdy wypoczywasz w swoim zadbanym ogrodzie, widok zapuszczonej działki sąsiada za płotem może skutecznie popsuć Ci humor. To działa w dwie strony, choć nie śmiem nawet sugerować, że nie dbasz o swój ogród. W każdym razie do zasad savoir vivre w ogrodzie należy dbanie o porządek na terenie swojej posesji i choć powierzchowne „uładzenia” wybujałej zieleni. Śmieci walające się po podwórku są wykluczone! 

savoir vivre w ogrodzie 19

Staraj się przynajmniej raz na jakiś czas skosić trawnik. Nadmiernie wyrośnięta trawa to pół biedy, ale chwasty rozsiewające się po całej okolicy mogą zdenerwować sąsiadów. 

savoir vivre w ogrodzie 20

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal: jeśli wygląd Twojego ogrodu zdecydowanie nie jest powodem do dumy, warto przemyśleć otoczenie posesji wysokim żywopłotem albo w miarę szczelnym ogrodzeniem. Rozwiązaniem jest też osłonięcie siatki matą ogrodzeniową.

savoir vivre w ogrodzie 22

savoir vivre w ogrodzie 23

.

Nie rób zadymy 

Kłęby siwego dymu pochodzące z Twojego ogrodu i unoszące się nad całym osiedlem to niezawodny sposób na popsucie stosunków dobrosąsiedzkich! Chyba nie muszę Ci przypominać, że spalanie odpadów, w tym jesiennych liści, na działce lub w ogrodzie jest niedozwolone. Co innego ognisko z prawdziwego zdarzenia (opalane suchym drewnem) lub grill w ogrodzie. Niemniej to, że coś jest dozwolone w świetle prawa, nie oznacza, że jest zgodne z zasadami savoir vivre w ogrodzie. Jeśli robisz zwykłego grilla, staraj się ustawić go jak najdalej od ogrodzenia. Ale jak to zrobić, gdy masz tylko mały przydomowy ogródeczek, gdzie z dowolnego punktu tylko kilka kroków dzieli od płotu sąsiada?

savoir vivre w ogrodzie 27

Niezawodnym sposobem uniknięcia zadymy jest zamiana zwykłego, dymiącego grilla na bezdymne palenisko FireFly. Możesz je nabyć w zestawie z praktycznymi akcesoriami, takimi jak pokrywa oraz pokrowiec na palenisko, a także żeliwny ruszt do grillowania nad bedymnym płomieniem. Jak to „bezdymnym”? Mówiąc w skrócie, palenisko bezdymne FireFly dzięki innowacyjnej technologii spala drewno lub pelet dwuetapowo, redukując emisję dymu do śladowych ilości, niewyczuwalnych dla człowieka. Szczegółowe wyjaśnienie zjawiska bezdymnego spalania znajdziesz w tym poście

savoir vivre w ogrodzie 30

savoir vivre w ogrodzie 31

Bezdymne palenisko FireFly to ukłon w stronę środowiska oraz Twoich sąsiadów. Z drugiej strony, efektowny design oraz solidność tego żeliwnego urządzenia z pewnością wzbudzą emocje mieszkańców sąsiednich posesji: zdziwienie, zachwyt, podziw, a może po prostu zazdrość. 

savoir vivre w ogrodzie 37

savoir vivre w ogrodzie 38

savoir vivre w ogrodzie 39

A może w ramach zacieśniania stosunków dobrosąsiedzkich urządzicie sobie wspólne bezdymne grillowanie? Firefly pozwoli cieszyć się aromatem spalanego drewna, trzaskiem iskier i ciepłem płomieni bez łzawiących oczu ani swędu dymy wsiąkającego w ubrania i włosy. A co niemniej ważne, umożliwi grillowanie również osobom cierpiącym na astmę lub inne choroby wiążące się z dusznościami.

savoir vivre w ogrodzie 42

savoir vivre w ogrodzie 43

savoir vivre w ogrodzie 44

savoir vivre w ogrodzie 45

.

Podsumowując

Parafrazując myśl francuskiego myśliciela, A. de Tocqueville: Twoja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność Twojego sąsiada”.  Pamiętaj o tym, zabierając się za koszenie trawnika planując grillowanie w ogrodzie – najlepiej bezdymne!

.

.

Post we współpracy z marką FireFly

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *