Płytka gnejsowa to jeden z mniej znanych wyrobów gnejsowych – najwyższa pora poświęcić jej nieco uwagi! Z pewnością na to zasługuje, biorąc pod uwagę jej wszechstronne walory.
Kamienie w ogrodzie są według mnie niezastąpione. Mają mnóstwo praktycznych zastosowań, a przy tym mogą stanowić rodzaj niezniszczalnej dekoracji. Mogą, ale nie muszą: różnorodność skał i form, w jakich są oferowane, dorównuje rozmaitości roślin ogrodowych. Poszczególne rodzaje skał diametralnie różnią się wyglądem i trwałością. Liczbę możliwości wykorzystania kamienia w ogrodzie wielokrotnie pomnaża ogromny wybór najrozmaitszych kamiennych produktów.
.
Postaram się zobrazować Ci to na przykładzie mojego ulubionego kamienia, jakim, jak zapewne zauważyłeś, śledząc ten blog, jest bez wątpienia gnejs. Udowadnia to choćby fakt, że zastosowałem tę przepiękną skałę w rozmaitych formach w moim prywatnym ogrodzie. Ponadto podróżując Busem, zawsze wożę ze sobą szpilkę gnejsową, która w ten sposób trafiła do ponad 100 ogrodów.
Wracając do różnorodności kamienia w ogrodzie, każdy odłamek naturalnej skały jest niepowtarzalny i nie da się znaleźć dwóch identycznych. Sam gnejs, stosowany jako kruszywo dekoracyjne, jest dostępny w formie aż 7 rozmaitych typów produktów, z których każdy występuje w wielu kształtach i rozmiarach. Należą do nich:
- kora kamienna,
- szpilka gnejsowa,
- głazy gnejsowe,
- kamień gabionowy,
- kamień łamany laminowany,
- otoczak gnejsowy,
- płytka łupana laminowana.
I właśnie tej ostatniej chciałbym poświęcić ten post.
.
Co to jest płytka łupana laminowana gnejsowa?
Płytka łupana laminowana, mówiąc w skrócie płytka gnejsowa, to produkt o szerokich możliwości zastosowania. Zanim do nich przejdę, na wszelki wypadek wyjaśnię wszelkie nazewnicze wątpliwości. Otóż u wielu dystrybutorów kruszyw pod nazwą „płytka laminowana” oferowany jest kamień gabionowy. Oba produkty można opisać jako stosunkowo płaskie kamienie o nieregularnych kształtach, nietuzinkowej kolorystyce oraz dekoracyjnej strukturze powierzchni. Podstawowa różnica pomiędzy nimi tkwi w rozmiarze:
- kamień gabionowy jest dostępny w formie odłamków gnejsu o wymiarach mieszczących się w zakresie od 60 do 250 mm,
- płytka łupana laminowana posiada minimalne wymiary 300 na 300 mm przy najwyżej kilkucentymetrowej grubości.
Płytka łupana laminowana, czyli płytka gnejsowa, jako rodzaj kruszywa dekoracyjnego posiada wszystkie najważniejsze zalety specyficznej skały, jaką jest gnejs.
- Wyjątkowo oryginalny, efektowny wygląd – charakterystyczna struktura i faktura powierzchni, ozdobionej melanżem pasów w odcieniach połyskującej szarości, brązu i bieli, o różnej grubości i długości, ułożonych w losowe warstwy. Trzeba przyznać, że gnejs to istne arcydzieło natury, a każda płytka gnejsowa jest tego arcydzieła fragmentem czy też specyficzną wersją.
- Trwałość – gnejs jest odporny na skrajne warunki atmosferyczne, m.in. siarczysty mróz, letnie upały, gwałtowne wichury, gradobicia, śnieżyce i ulewne deszcze. Dzięki temu płytka gnejsowa zachowuje estetyczny wygląd, właściwości użytkowe i wszelkie inne walory przez dziesięciolecia, a może nawet całe wieki.
- Uniwersalność – kruszywa ozdobne gnejsowe, w tym płytka gnejsowa, pasują praktycznie do każdego stylu aranżacji ogrodów: od nowoczesnych, przez formalne, orientalne i rustykalne, aż po naturalistyczne. Wspaniale komponują się z naturalnymi materiałami, zwłaszcza drewnem, wodą, innymi skałami oraz oczywiście wszelką ogrodową roślinnością.
- Wszechstronność – każdy produkt gnejsowy ma więcej niż jedno zastosowanie. Płytka gnejsowa posiada ich co najmniej kilka. Może być wykorzystywana zarówno do celów czysto praktycznych (głównie jako budulec), jak i występować jako materiał typowo dekoracyjny.
Myślę, że powyższy opis oraz zdjęcia dały Ci pewne wyobrażenie na temat tego, czym jest płytka gnejsowa. Pora zatem przejść do konkretów, czyli tytułowych aranżacji w ogrodzie i na tarasie, w których płytka gnejsowa odgrywa znaczącą rolę.
.
Do czego wykorzystać płytkę gnejsową w ogrodzie i na tarasie?
Murek
Murek gnejsowy może otaczać podwyższoną rabatę, taras albo fontannę, umacniać skarpę (jak murek oporowy) lub stanowić specyficzny rodzaj skalniaka (jako suchy murek ze szczelinami wypełnionymi roślinnością).
.
Skalniak
Skalniak z prawdziwego zdarzenia powinien wzorować się na naturze, przynajmniej do pewnego stopnia. Kluczową rolę odgrywają oczywiście kamienie: najlepiej sprawdzają się odłamki tej samej skały o zróżnicowanej wielkości oraz kształcie. Tym samym obok głazów gnejsowych i szpilek powinny się znaleźć ich mniejsze odpowiedniki, w tym płytka gnejsowa. Dla uzupełnienia luk na skalniaku można tu i ówdzie dodać nawet korę kamienną.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
Oczko wodne
Płytka gnejsowa świetnie nadaje się do obudowywania niecek zbiorników wodnych oraz ich dekorowania. Nadaje oczku naturalistyczny sznyt, a przy tym dobrze wygląda również w zestawieniu z nowoczesnymi aranżacjami. Przykładem może być mój własny ogród z oczkiem wykończonym płytkami gnejsowymi.
.
Kaskada, strumyk i inne elementy wodne
Według mnie gnejs wyjątkowo dobrze komponuje się z wodą, zwłaszcza pozostającą w ruchu. Płytka gnejsowa to wymarzony materiał do wymurowania kaskady, korytka strumienia albo niecki fontanny.
.
Ścieżki i alejki
Temat ścieżek i alejek w ogrodzie to studnia bez dna, z której można czerpać inspiracje i wciąż dokładać nowe. Proste i kręte, wąskie i szerokie, utwardzone i nieutwardzone, przepuszczalne, wykonane z jednego lub kilku materiałów… W każdą z tych opcji doskonale wpisuje się gnejs, zwłaszcza płytka gnejsowa. Płaskie, średniej wielkości kawałki trwałej i niezwykle dekoracyjnej skały to idealny materiał na ścieżkę. Płytki gnejsowe można kłaść bezpośrednio na trawniku, wśród sypkiej nawierzchni z drobniejszych kamieni, np. kory kamiennej lub grysu, a także łączyć cementową zaprawą bądź układać na podbudowie betonowej. Bez trudu stworzysz z nich stopnie schodków.
.
Nawierzchnie
W większości przypadków, jeśli jakiś materiał nadaje się na ścieżkę, to również z nawierzchnią o większym obszarze nie powinno być problemu. Ta zasada sprawdza się w przypadku płytki gnejsowej, która w roli nawierzchni tarasu, patio, podjazdu czy też kącika wypoczynkowego sprawdza się doskonale: zarówno pod względem wyglądu, jak i trwałości.
.
Obrzeża
Płytka gnejsowa przydaje się do wykańczania brzegów rabat oraz ścieżek. Poszczególne płytki można ustawiać pionowo („na sztorc”), częściowo wbijając w podłoże, albo układać płasko jako luźną otoczkę. 2-3 warstwy płytek gnejsowych, ułożone liniowo na zakładkę, utworzą niski murek gnejsowy, adekwatny do roli obrzeża.
.
Potrzebujesz więcej pomysłów na obrzeże? Polecam film:
.
Elewacja
Płytka gnejsowa to dekoracyjny i trwały materiał elewacyjny. Można nim pokryć fasadę domu, lico muru otaczającego ogród, ściany altanki albo garażu.
.
Nietypowe pomysły
Płytka gnejsowa oraz inne produkty z mojej ulubionej skały zachęcają do tworzenia niepowtarzalnych aranżacji i realizacji nieoczywistych pomysłów. Przykładem może być zagroda dla żółwi, obudowana gnejsowymi płytkami. Równie dobrze możesz w podobny sposób ozdobić piaskownicę albo kompostownik, zrobić z płytek gnejsowych ogniotrwałą podstawę ogrodowego paleniska, wymurować ławkę… A może Ty podsuniesz mi jakiś ciekawy pomysł? Podziel się nim w komentarzu.
.
Podsumowując
Każda płytka gnejsowa jest inna, nie znajdziesz dwóch identycznych. Biorąc pod uwagę wszechstronne zastosowanie tego materiału, możliwości aranżacji w ogrodzie i na tarasie są nieograniczone. Limit wyznacza tylko Twoja kreatywność!
.
.
Post we współpracy z marką Gnejsy.pl
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024