Biały ogród – 10 białych kwiatów i aranżacje z ich udziałem

Biały ogród 1

Biały kolor kojarzy się z elegancją, prostotą, czystością i minimalizmem, dlatego jest chętnie wybierany jako motyw przewodni aranżacji nowoczesnych ogrodów. Przedstawiam Ci białą dziesiątkę kwiatów oraz kilka innych roślin, dzięki którym Twój ogród będzie biały nie tylko po opadach śniegu. 

Tym razem bez zbędnych wstępów, bo i tak ten post jest naprawdę długi. Jeśli biały ogród jest Twoim marzeniem i szukasz inspiracji na aranżacje, przyda Ci się dziesiątka najpiękniejszych białych kwiatów. Oto one.

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

Biały ogród 202

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

  1.  Hortensje 

Z białych kulistych kwiatostanów słynie hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens) ‘Annabelle’.

Biały ogród 2

Biały ogród 3

Biały ogród 4

Biały ogród 5

Na biało kwitnie także większość odmian hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata), przy czym wraz z upływem sezonu ich kwiatostany prędzej czy później zwykle przybierają różowy odcień.

Biały ogród 7

Biały ogród 8

Biały ogród 9

Biały ogród 10

Biały ogród 11

O uprawie różnych gatunków hortensji przeczytasz więcej w tym poście.

.

  1.  Kaliny

Najbardziej znaną odmianą jest kalina koralowa (Viburnum opulus) ‘Roseum’, która na przełomie maja i czerwca rozwija mnóstwo kul białych kwiatów.

Biały ogród 20

Pozostałe odmiany tego gatunku rozwijają płaskie baldachogrona z dużymi kwiatami płonnymi przy brzegach i drobnymi kwiatami płodnymi w centrum.

Biały ogród 21

Biały ogród 22

W przeciwieństwie do odmiany ‘Roseum’ jesienią zawiązuje czerwone kuliste owoce, które pozostają na krzewach przez całą zimę. 

Biały ogród 23

Brakuje Ci pomysłu na biały ogród i aranżacje? Postaw na kalinę koralową, która, zależnie od odmiany, dorasta do 1-5 m. Jest w pełni mrozoodporna i bardzo tolerancyjna: dobrze znosi stanowiska słoneczne i półcieniste. Preferuje wilgotne gleby o odczynie od lekko kwaśnego po zasadowy. Alternatywą jest kalina angielska (Viburnum x carlcephalum). Rośnie znacznie wolniej, docelowo osiąga do ok. 3 m wysokości. w maju tworzy duże, śnieżnobiałe, kuliste kwiatostany o intensywnym aromacie. Może rosnąć w słońcu lub półcieniu, ale wymaga stanowiska osłoniętego od wiatru oraz żyznego, przepuszczalnego, lekko kwaśnego podłoża o umiarkowanej wilgotności.

Biały ogród 24

.

  1.  Białe róże

Róże to królowe kwiatów, kwitnące najdłużej ze wszystkich krzewów. W korzystnych warunkach mogą powtarzać kwitnienie od czerwca aż do jesiennych przymrozków. O poszczególnych grupach róż oraz ich cięciu przeczytasz w tym poście. Tutaj najważniejszą informacją jest fakt, że odmiany kwitnące na biało możesz znaleźć w każdej grupie róż: pnących,

Biały ogród 30

parkowych,

Biały ogród 31

rabatowych,

Biały ogród 32

wielkokwiatowych,

Biały ogród 33

okrywowych i miniaturowych,

Biały ogród 34

a także botanicznych.

Biały ogród 35

.

Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?

Biały ogród 201

.

  1.  Białe tulipany

Gdy myślisz o roślinach cebulowych, zapewne jako pierwsze do głowy przychodzą Ci tulipany. Nic w tym dziwnego, bo są uprawiane od wieków, wiosną kwitną w prawie każdym ogrodzie, a do tego są reprezentowane przez kilkanaście tysięcy odmian. Oczywiście nie mogło wśród nich zabraknąć białych. Idealnie sprawdzą się wówczas, gdy marzysz o tym, by Twój ogród i aranżacje w nim były zachwycająco białe.

Biały ogród 40

Biały ogród 41

Biały ogród 42

Biały ogród 43

Tulipany preferują przepuszczalne, luźne gleby bogate w próchnicę. Wiosną i wczesnym latem powinny mieć pod dostatkiem słońca i wilgoci. Latem, po zaschnięciu liści, światło nie jest im do niczego potrzebne, za to podłoże powinno być suche. Aby im to zapewnić, cebulki szlachetnych odmian warto wykopać w czerwcu i po oczyszczeniu oraz podsuszeniu przechowywać w ciemnym, chłodnym, suchym i przewiewnym miejscu aż do ponownego posadzenia do gruntu, czyli do drugiej połowy września lub początku października.

.

  1.  Przebiśniegi

Jeśli chcesz, by Twój ogród na przedwiośniu płynnie zastąpił białą pierzynkę śniegu morzem białych kwiatów, posadź w nim przebiśniegi. Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) zależnie od pogody kwitnie od lutego do kwietnia. Kępy białych pachnących dzwoneczków często wyrastają spod śniegu. Występują naturalnie w lasach liściastych, dlatego najlepiej czują się w cieniu lub półcieniu, w żyznej, lekkiej, próchnicznej glebie o wapiennym odczynie i umiarkowanej wilgotności. Są całkowicie mrozoodporne. Łatwo same rozmnażają się z nasion i rozrastają przez cebulki przybyszowe.

Biały ogród 50

.

  1.  Wiosenne tawuły

Jeśli chcesz mieć biały ogród i niecodzienne aranżacje, wybierz tawuły, które na wiosnę rozwijają śnieżnobiałe kwiaty. Tawuła wczesna (Spiraea arguta), tawuła szara (Spiraea cinerea) ‘Grefsheim’ i tawuła van Houtte’a (Spiraea x vanhouttei) zakwitają kolejno, jedna po drugiej, od kwietnia do maja. Osiągają 1-3 m wysokości. Są samowystarczalne i tolerancyjne: dobrze znoszą ubogie gleby, suszę i siarczyste mrozy. Do tego nie imają się ich choroby ani szkodniki. Jedyny warunek to słoneczne stanowisko. Dobrze reagują na cięcie tuż po kwitnieniu, dlatego świetnie nadają się na żywopłoty.

Biały ogród 60

.

Biały ogród 200

Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.

.

  1.  Różanecznik

Według ogólnie przyjętego podziału (nie do końca poprawnego z botanicznego punktu widzenia) krzewy z rodzaju Rhododendron dzieli się na różaneczniki o zimozielonych skórzastych liściach oraz zrzucające liście na zimę azalie. Zależnie od odmiany różnią się wysokością (w polskim klimacie od 30 cm do 5 m) i pokrojem, kwitną od wczesnej wiosny do połowy lata w wielu różnych kolorach, w tym na biało. Różaneczniki wymagają osłoniętego, półcienistego lub cienistego stanowiska i stale lekko wilgotnego podłoża. Azalie potrzebują słonecznego miejsca, za to lepiej znoszą suszę i silne mrozy. Jedne i drugie powinny rosnąć w żyznej, przepuszczalnej glebie o kwaśnym odczynie.

Biały ogród 70

Biały ogród 71

Biały ogród 72

Biały ogród 73

Biały ogród 74

.

  1. Jastrun i złocień

Białe kwiaty z żółtym koszyczkiem w centrum? Rozwijają je nie tylko stokrotka i rumianek. Ich powiększoną bylinową wersją jest jastrun właściwy (Leucanthemum vulgare). Dorasta do 40-100 cm, kwitnie od czerwca do początku sierpnia. 

Biały ogród 80

Biały ogród 81

Alternatywą idealną na taras jest złocień krzewiasty (Argyranthemum frutescens). To półkrzew, najczęściej prowadzony w formie miniaturowego drzewka. Kwitnie bardzo obficie od czerwca do przymrozków. 

Biały ogród 82

Obie rośliny uwielbiają słoneczne stanowiska, w półcieniu słabiej kwitną, ale przetrwają. Lubią przepuszczalne, umiarkowanie zasobne gleby. Jastrun jest mrozoodporny, złocień krzewiasty musi zimować w widnym, chłodnym pomieszczeniu.

.

  1.  Konwalia

Konwalia majowa (Convallaria majalis) przez cały maj rozwija grona filigranowych białych dzwoneczków. Ich upojny zapach jest wyczuwalny z daleka.

Biały ogród 90

Biały ogród 91

Dekoracyjne są również eliptyczne, błyszczące liście, które u odmiany ‘Polish Beauty’ są ozdobione żółtymi paskami.

Biały ogród 92

Konwalia pochodzi z żyznych lasów liściastych, dlatego lubi cień lub półcień oraz stale lekko wilgotne, przepuszczalne gleby bogate w próchnicę. Jest w pełni mrozoodporna.

Biały ogród 93

.

  1.  Juka

Juka karolińska (Yucca filamentosa) to zimozielona bylina o egzotycznym wyglądzie. Tworzy gęste rozety długich, skórzastych, szablastych liści pokrytych sinym nalotem. Od czerwca z kilkuletnich rozet wyrastają imponujące kwiatostany, które mogą osiągnąć ponad 2 m wysokości. Grona białych dzwonków wabią owady miodowym zapachem. Juka powinna rosnąć w pełnym słońcu, w przepuszczalnym, suchym podłożu. Nie choruje, wymaga minimum pielęgnacji i dobrze zimuje w polskim klimacie. Przykłady aranżacji juki w ogrodzie znajdziesz w tym poście.

Biały ogród 100

Biały ogród 101

.

Białych kwiatów nigdy dość!

Oczywiście biały ogród nie kończy się na powyższej dziesiątce kwiatów w kolorze śniegu. Na biało kwitnie również mnóstwo innych roślin, z których można stworzyć niepowtarzalne aranżacje, np. smagliczka nadmorska (Lobularia maritima),

Biały ogród 111

stokrotka pospolita (Bellis perennis),

Biały ogród 112

przywarka japońska (Schizophragma hydrangeoides),

Biały ogród 113

kokoryczka wielokwiatowa (Polygonatum multiflorum),

Biały ogród 114

.

Białe kwiaty mają również różne odmiany takich roślin, jak ketmia syryjska (Hibiscus syriacus),

Biały ogród 115

jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea),

Biały ogród 116

powojnik (Clematis),

Biały ogród 117

lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia),

Biały ogród 118

budleja Dawida (Buddleja davidii),

Biały ogród 119

płomyk wiechowaty (Phloxp aniculata).

Biały ogród 120

Tysiące białych kwiatów pokrywają wiosną drzewa owocowe, takie jak wiśnia i czereśnia, 

Biały ogród 121

śliwa (domowa i tarnina), jabłoń oraz grusza.

.

Biały ogród to nie tylko kwiaty

W białym ogrodzie niezastąpione są białe pnie brzóz. 

Biały ogród 130

Najbielsza z białych jest kora brzozy pożytecznej (Betula utilis) ‘Doorenbos’. 

Biały ogród 131

Tuż za nią plasują się brzoza brodawkowata (Betula pendula)

Biały ogród 132

i brzoza papierowa (Betula papyrifera).

Biały ogród 133

.

Liście z białą obwódką posiadają m.in. dereń biały (Cornus alba) ‘Sibirica Variegata’,

Biały ogród 140

dereń Kousa (Cornus kousa) ‘Helena’,

Biały ogród 141

funkie (Hosta),

Biały ogród 142

trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei) ‘Emerald Gaiety’

Biały ogród 143

oraz mnóstwo innych roślin.

Ciekawym uzupełnieniem będą białe owoce: zawiązują je m.in. śnieguliczka biała (Symphoricarpos albus), dereń biały (Cornus alba) oraz pięknotka japońska (Callicarpa japonica) ‘Leucocarpa’.

.

Dodatki

Biały ogród to nie tylko rośliny. Doskonałym uzupełnieniem będą białe meble,

Biały ogród 150

Biały ogród 151

parasol ogrodowy,

Biały ogród 152

pergola, 

Biały ogród 153

oświetlenie,

Biały ogród 154

nawierzchnie,

Biały ogród 155

donice

Biały ogród 156

i co tylko Ci przyjdzie do głowy.

.

Podsumowując

Biały ogród i roślinne aranżacje w kolorze śniegu możesz mieć w słońcu, cieniu i półcieniu. Mogą w nim rosnąć drzewa, krzewy, krzewinki i rośliny zielne. Nie ograniczaj się do kwiatów: białe mogą być również liście, kora i owoce. Dobierz do tego białe dodatki i ciesz się śnieżną bielą ogrodu przez cały rok!

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *