Skarpa w ogrodzie to wyzwanie, jednak ciekawie obsadzona może stać się najpiękniejszą częścią posesji. W tym poście zebrałem dla Ciebie wyjątkowo efektowne aranżacje skarpy, napotkane w polskich ogrodach.
Stworzenie funkcjonalnego, a jednocześnie atrakcyjnego wizualnie ogrodu na skarpie to trudna sztuka. Nie każda roślina poradzi sobie na pochyłym terenie, w dodatku projekt ciągów komunikacyjnych na skarpie wymaga przemyślanego układu schodów, stromych ścieżek i tarasów. Mimo to podczas podróży Busem wspaniale zaaranżowana skarpa czekała na mnie w niejednym ogrodzie. Oto najciekawsze przykłady.
.
- Naturalnie kolorowa
Skarpa w tym ogrodzie to absolutne arcydzieło. W oczy rzuca się naturalistyczny styl, inspirowany górską roślinnością porastającą skaliste stoki i zwaliska kamieni. Wybrane gatunki nie tylko wyglądają, jakby rosły tu dziko od wieków, ale faktycznie są świetnie przystosowane do wegetacji na pochyłym terenie i znoszenia związanych z tym faktem niedogodności. W efekcie kompozycja jest praktycznie „samoobsługowa”, tzn. radzi sobie bez pielęgnacji.
Żwirowa ścieżka dzieli skarpę na dwie odmiennie zaaranżowane części.
Po prawej rządzą niskie okrywowe byliny tworzące różnokolorową darń. Ta barwna mozaika jest dziełem kwiatów oraz ciekawie wybarwionych liści, głównie rozchodników oraz rojników. Dzięki nim aranżacja na skarpie w ogrodzie jest zimozielona (a może raczej „zimokolorowa”), a tym samym atrakcyjna przez cały rok.
Po lewej stronie ścieżki na skarpie w ogrodzie byliny częściowo ustępują miejsca licznym trawom i niskim krzewom, takim jak berberysy, jałowce i karłowate iglaki. Apetyczny akcent stanowią poziomki.
Zboczem skarpy w ogrodzie spływa kaskada zbudowana z odłamków łupka szarogłazowego, kończąca się dużym efektownym oczkiem wodnym z oryginalną kamienną wyspą.
.
.
- Kwitnący miszmasz na stromym stoku
Ten ogród jest w całości położony na wielkiej stromej skarpie. Ma typowo kaskadowy układ z systemem tarasów oraz solidnych murków oporowych zapobiegających obsuwaniu się zbocza. Aby umożliwić komunikację po silnie nachylonym terenie, przez stok poprowadzono w kilku miejscach kamienne schody.
Poszczególne elementy ogrodu mieszczą się na mniejszych i większych półkach. W ten sposób udało się wygospodarować miejsce na kąciki wypoczynkowe,
domek gospodarczy,
pięknie zaaranżowany skalniak gnejsowy
oraz mnóstwo różnorodnych kompozycji roślinnych.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
- Kamień z recyklingu
Skarpa w tym ogrodzie zajmuje sporą część posesji. Wykopy pod fundamenty domu odsłoniły mnóstwo różnej wielkości głazów oraz resztki starych kamiennych zabudowań. Nic się nie zmarnowało: kamień z recyklingu posłużył do stworzenia szeregu budowli, takich jak kamienne schody, kamienny strumień oraz toskański zakątek wypoczynkowy, który właścicielka nazywa „amfiteatrem”. Po bokach schodów widać niewysokie murki oporowe dzielące stok na poziome półki. Każdy z tych tarasów wypełniają różnorodne nasadzenia z dużym udziałem roślin zimozielonych. Oprócz rozmaitych iglaków widać liczne byliny (m.in. dąbrówkę, rogownicę, kosaćce oraz goździki), a także oraz trawy ozdobne.
Kamienny strumień „wytryska” jakby z tego samego punktu co kamienne schody. Boki koryta wymurowano z tych wykopanych na działce kamieni, natomiast środek ze starannie ułożonych, płaskich łupków.
W zbocze skarpy wcina się toskański amfiteatr, czyli podest obudowany „porozbiórkowym” kamieniem. To idealne miejsce do wypoczynku i podziwiania całego ogrodu. Truskawki w glinianych amforach pasują tu doskonale.
.
- Wrzosowisko na stoku
Wrzosowisko na skarpie robi szczególne wrażenie w ogrodzie zdominowanym przez kamień występujący we wszelkich możliwych rozmiarach i kształtach. Kolorowa mozaika kwasolubnych krzewinek zachwyca nawet zimą. Różne odmiany wrzosów kwitną łącznie od sierpnia do grudnia, a ich zaschnięte kwiaty zachowują atrakcyjność jeszcze przez kilka tygodni. Tymczasem rolę barwnej dekoracji przejmują wrzośce krwiste, kwitnące od lutego do kwietnia.
Kamienny murek oporowy pozwolił wygospodarować miejsce dla lawendy, czyli podłużną półkę wypełnioną podłożem o lekko zasadowym odczynie.
To tylko jedna skarpa z wielu w tym kamiennym ogrodzie. Na pozostałych królują iglaki z domieszką krzewów liściastych, takich jak irga i dereń biały.
.
- Wielkopowierzchniowy minimalizm
Ta niewielka skarpa w ogrodzie nie przejmuje się porą roku. Pokrywa ją kilka starannie dobranych zimozielonych gatunków. Prym wiedzie barwinek, tworzący gęstą szmaragdową darń. Urozmaicenie stanowią kilka różaneczników, hortensja krzewiasta oraz złocisty prostokąt tawuły japońskiej. Półokrągłe zbocze wieńczy obwódka z bukszpanu.
.
Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?
.
- Tarasy z piaskowca
Skarpa w tym ogrodzie to istna kamienna forteca obudowana blokami piaskowca. Architektura ujęła w sztywne ramy aranżacje z zimozielonych roślin. Układ kamiennych murków oporowych podzielił zbocze skarpy na wyraźne półki.
Każdą z nich wysypano jasnym grysem i obsadzono innym zestawem gatunków. Dominują różne odmiany jałowców, nie brak też trzmieliny, bluszczu, żywotników, ostrokrzewu, miniaturowych odmian sosny i świerka.
Chyba jedyny niezimozielony akcent stanowi leszczyna ‘Contorta’ o poskręcanych pędach.
Wnętrze skarpy skrywa ziemiankę, czyli praktyczną piwniczkę na wino, obudowaną kamiennymi rabatami.
Oryginalnym rozwiązaniem jest strumień, który w górnej części spływa kaskadą wkomponowaną w kamienne rabaty, następnie wpada do małego zbiornika skrytego w kamiennych murach, przepływa pod chodnikiem do dalszej części kamiennej kaskady, by ostatecznie przelać się ceramicznym wodospadem do kolejnego oczka wodnego.
.
- Łagodne kaskadowe zbocze
Skarpa w ogrodzie na rozległym łagodnym stoku została podzielona na kilka poziomów za pomocą systemu długich, kamiennych murków oporowych. Większość terenu zajmuje trawnik przecinany pasami roślinności, które oddzielają poszczególne półki. Dominują gatunki zimozielone, takie jak jałowce, kosodrzewina, choina, różaneczniki, kuliste bukszpany oraz irgi spływające z murków zieloną kurtyną.
Efektowne urozmaicenie stanowi luźny szpaler brzóz ‘Youngii’ o parasolowatych koronach.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
- Roślinny majstersztyk wokół tarasu
Wspaniale obsadzona skarpa zwieńczona dużym tarasem z kostki stanowi serce tego ogrodu. Imponująca mozaika perfekcyjnie dobranych roślin iglastych i liściastych z akcentami kwitnących bylin zasłużyła na osobny post, w którym opisałem ją szczegółowo. Żeby się nie powtarzać, tym razem poprzestanę na zdjęciach, które i tak powiedzą Ci więcej niż słowa.
.
Podsumowując
Skarpa w ogrodzie to wyzwanie, a jednocześnie okazja do zastosowania oryginalnych rozwiązań aranżacyjnych. Możesz wykorzystać powyższe przykłady jak źródło inspiracji albo stworzyć własną kompozycję od zera. To zadanie ułatwią Ci propozycje roślin idealnych na skarpę w ogrodzie, które znajdziesz w tym poście.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024