Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 7 – kanalizacja deszczowa

Projekt “Krok po kroku zbuduj swój ogród” cały czas podąża do przodu i jak wspominałem w poprzednim odcinku, za moment ruszają prace terenowe związane z wykonaniem elementów architektonicznych. Tymczasem przed tym musiała zostać wykonana sieć kanalizacji deszczowej i właśnie temu poświęcony jest obecny, siódmy post tego cyklu.

Zanim jednak przejdziemy dalej, krótkie przypomnienie w jakim punkcie jestem na swojej drodze do ogrodu i co udało się zrobić do tej pory. W oparciu o wcześniejsze posty tego cyklu, wygląda to następująco:

Wracając do tematu…

Jak wiesz z postu nr 4 o przyłączach technicznych (wodociągowym i kanalizacji sanitarnej) do budynku, ich wykonaniu przyświeca pewna procedura. I podobnie byłoby w przypadku przyłącza kanalizacji deszczowej, jeśli wpinałby się do ogólnej sieci (kanalizacji deszczowej) zlokalizowanej gdzieś poza terenem działki. Natomiast w moim przypadku przy działce nie ma sieci kanalizacji deszczowej, a zatem nie wykonuję typowego przyłącza łączącego budynek z tą siecią.

W miejsce tego wykonuję lokalną (w obrębię działki) sieć, która składa się z podziemnych odcinków kanalizacji łączących rynny budynku ze zbiornikiem oraz wychodzącego ze zbiornika drenażu, który będzie rozsączał nadmiar wody nie mieszczący się w zbiorniku.

I tak, jak z kolei wiesz z postu nr 5, wcześniej osadziliśmy już zbiornik, a sieci między nim, a rynnami oraz drenaż wykonałem właśnie teraz. Zanim Ci to pokażę, dla przypomnienia kilka ujęć, jak wyglądało osadzenie zbiornika:

Natomiast na schematycznym rzucie z góry, całe zadanie wygląda następująco:

Obrys częściowo przysypanego już zbiornika pokazałem kolorem białym, a wszystkie sieci do wykonania kolorem czerwonym i pomarańczowym. Dodatkowo kolorem czarnym studnię rozdzielającą. A zatem to tyle tytułem wstępu. Tymczasem spójrz, jak wyglądała budowa.

.

Kanalizacja deszczowa – sieć wewnętrzna

Wykonanie sieci nie jest czymś skomplikowanym, natomiast oczywiście trzeba wykonać to zgodnie ze sztuką i użyciem konkretnych materiałów. Ta sztuka to głównie zachowanie odpowiednich spadów, a także zastosowanie odpowiednich warstw. Natomiast sam materiał to:

  • piasek,

  • żwir,

  • rury pcv kanalizacyjne. Jedne pełne, czyli mające zastosowanie w miejscach, które nie będą rozsączały (te pomarańczowe na schemacie) oraz nacinane, czyli mające zastosowanie na odcinkach rozsączających (czerwone na schemacie),

  • kosze rozsączające,

  • geowłóknina ochronna zabezpieczająca rury rozsączające przez zabrudzeniem ziemią,

  • studzienka pcv rozsączająco – rewizyjna,

  • kominek odpowietrzający,

  • oraz kolana, złączki, redukcje do rur.

I to tyle jeśli chodzi o materiały. Natomiast proces wykonania całej sieci przedstawię Ci w kilku krokach, cały czas odnosząc się do schematu, który jeszcze raz Ci przytoczę:

Wspomnę również, że całość materiałów została dostarczona przez wyspecjalizowaną firmę HYDROWENT, a prace wykonane przez znaną Ci już z wcześniejszych postów firmę MONTEX. Obie z Piotrkowa Trybunalskiego, a zatem z lokalnego podwórka względem mojej budowy.

Krok 1 – osadzenie studzienki rozsączająco – rewizyjnej

Jeśli spojrzysz na powyższy schemat, zobaczysz że studzienka osadzona jest tuż za zbiornikiem i połączona z nim krótkim odcinkiem rury. I to właśnie był wstęp do dalszych prac, jako że to właśnie ze studzienki wychodzą trzy nitki sieci rozsączających.

Krok 2 – wykonanie nitek rozsączających

Ze studni wychodzą trzy nitki linii rozsączających. Zasada ich wykonania jest identyczna, stąd spójrz na kolejność działań i zastosowanych warstw. Na początek oczywiście konieczny jest wykop. W nim, jako pierwsza warstwa, około 30 centymetrów ubitego zagęszczarką piasku.

Następnie około 30 centymetrów żwiru,

i dopiero na nim, układane ze spadkiem kosze rozsączające, a w nich, nacięciami do dołu rury pcv.

Następnie ponownie około 20 centymetrów żwiru,

który przykryty został geowłókniną i następnie zasypany ziemią do góry wykopu.

I według tego schematu została wykonana dalsza część pierwszej, środkowej nitki,

jak i dwie kolejne – prawa i lewa, wciąż zgodnie z powyższym schematem.

Krok 3 – wykonanie odpowietrzenia drenażu

Nitki rozsączające zostały spięte kolejnym odcinkiem sieci, na schemacie oznaczonym kolorem pomarańczowym,

który zakończony został wyprowadzonym na powierzchnię kominkiem odpowietrzającym.

W tym miejscu ważna uwaga. Odcinek odpowietrzający został wykonany z przeciwnym spadkiem, czyli nieco do góry w stosunku do odcinków rozsączających, natomiast kominek, zgodnie z przepisami, posadowiony w odległości 1 metra od granicy działki.

Krok 4 – wykonanie odcinków miedzy rynnami, a zbiornikiem

Krok ostatni, to wykonanie odcinków doprowadzających wodę deszczową z dachu, do zbiornika. Oczywiście ze spadkiem w kierunku zbiornika.

A zatem, zgodnie z pokazanym na początku schematem, cała instalacja wewnętrznej sieci kanalizacji deszczowej została wykonana. Rozwiązany został więc problem wód opadowych, w sytuacji, kiedy przy mojej działce brak jest ogólnodostępnych sieci deszczowych, do których można byłoby się wpiąć.

No dobrze, to tyle w 7 poście z cyklu “Krok po kroku zbuduj swój ogród”. Natomiast moje działania zgodnie z harmonogramem idą dalej, co oczywiście również będę relacjonował w ramach postów tego cyklu. Jak już wiesz i widzisz po tym, co do tej pory, udało mi się zaprosić do współpracy grupę uznanych Marek, dzięki czemu ogród będzie kompletny, a ja będę miał możliwość pokazać Ci wszystko, na co zwrócić uwagę:

  • projekt ogrodu w zakresie nawierzchni, ogrodzeń, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów betonowych: Marka Bruk – Bet

  • projekt ogrodu w zakresie ogólnej koncepcji, rozplanowania stref, funkcjonalności, części roślinnej, wodnej, oświetleniowej: Marka Quercus Mikołajczyk

  • projekt w zakresie rozplanowania nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Marka Gardena

  • materiały do budowy nawierzchni, ogrodzeń, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów: Marka Bruk – Bet

  • kompleksowa budowa ogrodu w oparciu o ww. projekty, wiedzę i doświadczenie: Marka Quercus Mikołajczyk

  • materiał ozdobny do aranżacji ogrodu w zakresie kamienia ozdobnego, w tym materiał do wykładania rabat, budowy zbiorników, głazy, szpilki kamienne: Marka Gnejsy.pl

  • sprzęt do realizacji ciężkich prac przy budowie ogrodu: Marka Avant

  • sprzęt do realizacji lżejszych prac ziemnych przy uprawie podłoża i zakładaniu trawników: Marka Grillo

  • materiał w zakresie nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Marka Gardena

  • materiał w zakresie urządzeń technicznych i akcesoriów do wodnych realizacji: Marka Oase

  • materiał roślinny w zakresie bylin: Marka Barcikowscy
  • materiał do dekoracji ogrodu i tarasów w zakresie donic: Marka Modne Donice

  • nowoczesne paleniska ogrodowe: Marka Unico

  • nowoczesne parasole ogrodowe i markizy tarasowe: Marka Litex Garden

  • materiał do kompleksowego wykonania tarasów drewnianych: Komplex Market
  • materiał do wykonania trawników (trawnik z rolki): marka Rolimpex

Dodam, że moje poczynania możesz śledzić również u moich Patronów medialnych,

zarówno w prasie papierowej jak i elektronicznej, na przykład w przypadku Magazynu Mój piękny ogród. Cały cykl znajdziesz w tym linku.

Do zobaczenia w 8 części projektuKrok po kroku zbuduj swój ogród.

 

 

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

13 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *