Ogród zimozielony nie traci urody niezależnie od pory roku. Aranżacje przedstawione w tym poście są tego najlepszym dowodem.
Często się zdarza, że ogród, który w pełni sezonu wygląda wspaniale, zimą ma niewiele do zaoferowania. Gdy krzewy i drzewa liściaste „łysieją”, a rabaty bylinowe świecą pustkami, szczególnego znaczenia nabierają rośliny zimozielone. Ich wybór jest zaskakująco duży i zróżnicowany. Jeśli chcesz stworzyć niepowtarzalny i różnorodny ogród zimozielony, planując aranżacje, oprócz iglaków warto uwzględnić wiecznie zielone krzewy liściaste, krzewinki oraz pnącza, takie jak bluszcz i trzmielina. Mało tego: istnieje sporo bylin i traw ozdobnych, które pozostają zielone w okresie mrozów. Poniżej znajdziesz najciekawsze pomysły na to, jak stworzyć ogród zimozielony oraz aranżacje, które możesz wykorzystać jako źródło inspiracji albo wręcz odwzorować u siebie.
.
Ogród zimozielony – aranżacje piękne cały rok
- Kolekcjonerski ogród zimozielony – aranżacje z formowanych iglaków
Hasło „ogród zimozielony” większości ludzi w pierwszej chwili przywodzi na myśl aranżacje z iglaków. Faktycznie, wśród drzew i krzewów iglastych zdecydowanie dominują rośliny zachowujące igły przez cały rok. Ale nawet ograniczając się do samych iglaków, da się z łatwością stworzyć kompozycję zróżnicowaną pod względem kształtów, rozmiarów i kolorów. Liczba odmian iglaków o malowniczym pokroju oraz miniatur szczepionych na pniu jest olbrzymia. Wiele innych świetnie znosi formowanie, więc możesz samodzielnie nadać im niepowtarzalny wygląd.
Oczywiście, gdy projektujesz ogród zimozielony, nic nie stoi na przeszkodzie, byś wzbogacił aranżacje o gatunki o sezonowym ulistnieniu, takie jak buk (Fagus sylvatica) oraz iglaki zrzucające igły na zimę, np. modrzew europejski (Larix decidua), tu w płaczącej odmianie ‘Repens’.
.
- Kolorowy ogród zimozielony – aranżacje z barwnych odmian
Rośliny zimozielone niekoniecznie muszą być „zielone” – dotyczy to zarówno gatunków iglastych, jak i liściastych.
Wystarczy porównać klasyczny bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) z bukszpanem drobnolistnym (Buxus microphylla) ‘Winter Gem’, który zimą przybiera złotawe zabarwienie.
Kontrast jasnej zieleni i sinego błękitu zapewniają świerk biały (Picea glauca) ‘Conica’ oraz świerk kłujący (Picea pungens) ‘Glauca Globosa’.
Rozmaite odmiany jałowców (Juniperus) oferują niezwykłe bogactwo barw i odcieni.
To samo dotyczy odmian żywotników (Thuja), żywotnikowców (Thujopsis dolabrata) oraz cyprysików (Chamaecyparis),
a także trzmieliny (Euonymus).
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
- Liściasty ogród zimozielony – aranżacje bez iglaków
Ogród zimozielony może z powodzeniem obyć się bez iglaków: aranżacje z krzewów, krzewinek, pnączy i bylin o wiecznie zielonym ulistnieniu wyglądają co najmniej równie ciekawie.
Do najpiękniejszych zimozielonych krzewów należą laurowiśnia (Prunus laurocerasus), mahonia pośrednia (Mahonia x media),
głogownik Frasera (Photinia fraseri),
bukszpan drobnolistny (Buxus microphylla), tu w odmianie ‘Golden Triumph’,
ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium) i ostrokrzew Meservy (Ilex meservae).
Wśród zimozielonych pnączy trzeba wymienić bluszcz pospolity (Hedera helix) i kolchidzki (Hedera colchica)
oraz trzmielinę Fortune’a (Euonymus fortunei).
Niezawodną zimozieloną krzewinką okrywową jest m.in. barwinek mniejszy (Vinca minor).
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
- Swobodny ogród zimozielony – aranżacje w angielskim stylu
Wiele roślin zimozielonych zwraca uwagę malowniczym pokrojem i nie wymaga formowania. Warto to wykorzystać, tworząc ogród zimozielony w angielskim stylu. Swobodne aranżacje z udziałem wielu różnych gatunków i odmian roślin o wiecznie zielonych igłach lub liściach wydają się romantyczne, tajemnicze, a jednocześnie nieco dzikie. Zwłaszcza jeśli zimozieloną kompozycję rozluźnią suche kępy traw ozdobnych.
.
Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?
.
- Elegancki ogród zimozielony – aranżacje z kamieniami
Rośliny zimozielone nabierają szczególnej elegancji w kamiennej oprawie. Głazy, szpilki, żwir, grys, kostka granitowa czy kora gnejsowa – niezależnie od formy surowe dostojeństwo i stonowana kolorystyka kamieni pięknie współgrają ze wszelkimi iglakami.
Kamień w zestawieniu z wrzosami (Calluna vulgaris) i wrzoścami (Erica) odgrywa rolę spoiwa mozaiki z kwitnących zimozielonych krzewinek. Efektem jest szykowna, niebanalna aranżacja atrakcyjna o każdej porze roku.
.
- Japoński ogród zimozielony – aranżacje w stylu orientalnym
Ogrody Dalekiego Wschodu cechują harmonia, prostota, asymetria, elegancja i staranne wykonanie. Panuje w nich specyficzny klimat, skłaniający do kontemplacji i wyciszenia, a niemal każdy element ma znaczenie symboliczne. Ważną rolę odgrywają starannie formowane rośliny zimozielone (miniaturowe bonsai i ich wersja XXL, czyli niwaki),
a także gatunki rodem z Orientu na czele z bambusami. Nawiasem mówiąc, bambusy są zaliczane do traw, w większości zimozielonych.
W ogrodach japońskich doskonale prezentuje się skrzyp zimowy (Equisetum hyemale), którego proste łodygi z poprzecznymi prążkami przywodzą na myśl bambusowe tyczki.
Więcej na temat aranżacji ogrodów japońskich przeczytasz w tym poście.
.
- Kwitnący ogród zimozielony – aranżacje z różaneczników i iglaków
Różaneczniki to w popularnym rozumieniu krzewy z rodzaju (Rhododendron), które w odróżnieniu od azalii posiadają wiecznie zielone ulistnienie. Dzięki nim ogród zimozielony wiosną i latem mieni się kolorami. Łącząc różaneczniki z iglastymi drzewami i krzewami, uzyskasz gustowne, wielopiętrowe aranżacje, emanujące klasą.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
- Egzotyczny ogród zimozielony – aranżacje z rarytasów
Wiele spośród egzotycznych gatunków, które dopiero od niedawna podbijają polskie ogrody i nadal są u nas rzadkością, to rośliny zimozielone. Araukaria chilijska (Araucaria araucana),
sośnica japońska (Sciadopitys verticillata),
juki (Yucca),
opuncje (Opuntia),
aukuba japońska (Aucuba japonica)
i inne zimozielone egzotyki wprowadzają wakacyjną nutę nawet w środku zimy.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Ogród zimozielony da się stworzyć na wiele sposobów. Aranżacje mogą stanowić różnorodną mozaikę iglaków, wiecznie zielonych liściastych drzew, krzewów i pnączy, a także krzewinek, bylin oraz traw ozdobnych. Równie dobrze możesz ograniczyć się do jednego typu roślin, np. samych iglaków, a także zdecydować się na konkretny styl. Jedno jest pewne: jeśli postawisz na rośliny zimozielone, Twój ogród nigdy nie będzie świecił pustkami.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024