Projekt “Krok po kroku zbuduj swój ogród” podąża do przodu i tak naprawdę jesteśmy już w końcówce realizacji ogrodu. Wspominam to już w kilku ostatnich postach. W każdym razie czas na sprawy typowo urządzeniowe – dekoracyjne, wśród których znalazło się m.in. wykonanie drewnianego tarasu. I właśnie temu poświęcony jest obecny, dziewiętnasty post tego cyklu.
Zanim jednak przejdziemy dalej, krótkie przypomnienie w jakim punkcie jestem na swojej drodze do ogrodu i co udało się zrobić do tej pory. W oparciu o wcześniejsze posty tego cyklu, wygląda to następująco:
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 2 – inspiracje przed projektem ogrodu
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 3 – wstępna koncepcja projektu ogrodu
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 4 – przyłącz wodociągowy i kanalizacji sanitarnej
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 5 – wstępne przygotowanie i profilowanie terenu oraz zbiornik na wodę deszczową
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 6 – projekt architektoniczny
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 7 – kanalizacja deszczowa
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 8 – przygotowanie podbudowy pod podjazd
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – cześć 9 – zabudowa obrzeży i palisad
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 10 – układanie płyt brukowych i tarasowych
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 11 – rozpoczęcie budowy ogrodzeń
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 12 – projekt nawodnienia ogrodu
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 13 – pozimowe wznowienie i budowa kolejnej architektury
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 14 – betonowe schody wiszące
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 15 – dobra ziemia niestety zarosła przed dalszymi pracami
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 16 – wykonanie nawodnienia – etap 1
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 18 – układanie głazów gnejsowych
Tymczasem w tym poście, aby porządkowi i chronologii wydarzeń stało się zadość, przedstawię to, co realizujemy w temacie pt. wykonanie drewnianego tarasu.
.
Wykonanie drewnianego tarasu
A zatem tyle tytułem wstępu. Spójrz więc co udało się zrobić i jak wyglądało to po kolei. Tradycyjne przedstawię to w podpunktach, w krokach, które wykonałem.
Wspomnę jeszcze, że w etapie tym aktywnie wspierały mnie firma:
-
Komplex Market – dostawca kompleksowych materiałów do wykonania tarasu.
Dodam także, że proces wykonania drewnianego tarasu, tak naprawdę rozpoczął się jakieś dwa miesiące temu, kiedy to byłem na etapie wyboru materiału. I właśnie wtedy, po wstępnym wyborze, konsultacjach, poznaniu moich potrzeb i doradztwie ze strony konsultantów Komplex Market, wstępny wybór padł na 3 rodzaje desek:
-
Modrzew syberyjski
-
Drewno egzotyczne bangkirai
-
Thermory thermo sosna skandynawska
W ślad za tym, otrzymałem kurierem próbki wszystkich materiałów, aby zobaczyć ich strukturę, kolor, twardość i ogólnie z czym mamy do czynienia.
Zdecydowałem się opcję 3, czyli Thermory thermo sosnę skandynawską. Dlaczego?
Bo to produkt estonśkiego pioniera termomodyfikacji i lidera na rynku, który od ponad 20 lat oferuje drewno o najwyższej jakości i estetyce wykonania. Proces termomodyfikacji jest przeprowadzany w specjalnych piecach, przy udziale pary wodnej, deski są odżywiczone i odcukrzone, a więc grzyby ani pleśń nie znajdą w niej pożywienia. Dodatkowo, takie drewno zyskuje na stabilności wymiarowej, co z kolei przekłada się na komfort montażu.
Sosna ma barwę ciepłą, którą mogę określić jako miodową. Kolor można utrzymać dzięki olejowaniu, natomiast w przypadku tego materiału nie jest ono konieczne. Thermory thermo sosna pozostawiona bez olejowania szlachetnie patynuje, nadając tarasowi niepowtarzalny charakter. Natomiast to, co dla mnie najistotniejsze, to że proces patynowania nie wpływa na jakość deski i jej żywotność.
No dobrze. To tyle teorii. W każdym razie, po moim wyborze i zamówieniu, cały materiał czyli deski plus dodatkowo legary oraz materiały do tzw. niewidocznego montażu, przyjechały wprost na teren mojej budowy.
Nie pozostało więc nic innego, jak przystąpić do realizacji, czyli wykonania drewnianego tarasu. Poniżej w krokach to przedstawię, natomiast z góry zaznaczam, że nie jest to szczegółowa instrukcja, jako że taką, w razie potrzeby, otrzymasz wraz z produktem. Ja natomiast skupię się tylko na pokazaniu poszczególnych, najważniejszych etapów.
.
Krok 1 – przygotowanie podbudowy
Etap pierwszy prac, to etap przygotowania podłoża, czyli stabilnej podbudowy. Wykonaliśmy ją z tłucznia takiego jak stosowaliśmy pod płyty betonowe, nasypując warstwę około 10 – 15 centymetrów i stabilizując mechanicznie.
Oczywiście na całym obszarze przyszłego tarasu.
Dodam, że góra ubitej podbudowy była wykonana na takim poziomie, aby do zakładanego wierzchniego poziomu deski tarasowej, zmieściły się bloczki betonowe, podkładki, legary i sama deska. Czyli góra podbudowy, była około 20 centymetrów poniżej docelowego poziomu tarasu.
Krok 2 – układanie punktów podparcia tarasu
Czyli bloczków betonowych, które układane były na betonie w stanie półsuchym.
A zatem każdy bloczek był w betonie ułożony,
dobity i potem betonem obsypany. W między czasie oczywiście wypoziomowany.
Góra bloczków musiała być już dokładnie ustalona i była wyznaczona na 7,6 centymetra poniżej docelowego poziomu tarasu. Natomiast na te 7,6 centymetra składało się:
-
0,8 centymetra grubość podkładek
-
4,2 centymetra grubość legaru
-
2,6 centymetra grubość deski tarasowej
Zatem tak zostały układane wszystkie bloczki, na całym obszarze przyszłego tarasu.
Dodam jeszcze, że bloczki muszą być tak rozmieszczone aby zapewnić wymagane instrukcją montażu podparcie legarów. Szczególne znaczenie ma ich wzdłużne ułożenie, gdzie odległość pomiędzy poszczególnymi legarami, nie może przekroczyć 40 centymetrów. A zatem przed ułożeniem bloczków, wiedząc jak mają być rozmieszczone legary, trzeba dokładnie rozliczyć ich ułożenie. Ale spokojnie, nie jest to nic skomplikowanego.
Krok 3 – zwilżenie betonu
Krok 3 to spłukanie ułożonych bloczków, które po pierwsze je oczyszcza, a po drugie nawilża półsuchy beton i umożliwia jego związanie.
Krok 4 – układanie legarów
Układanie to ich wzdłużne rozmieszczenie, przy zachowaniu maksymalnej szerokości między nimi – 40 centymetrów.
Pod legary, na bloczki stosowane były specjalne gumowe podkładki o grubości 0,8 centymetra,
po dwie na każdym bloczku.
Dodatkowo same legary, na początku, na końcu i mniej więcej w środku, były przykręcane kątownikami do bloczków, co zapobiegało ich przesuwaniu podczas dalszego montażu desek, jak i późniejszego użytkowania.
Na marginesie dodam jeszcze, że mój taras w jednym miejscu zachodzi we wnękę okna tarasowego, a zatem wchodzi w światło styropianu – ocieplenia fundamentu. Nie dało się tam posadowić bloczków betonowych jako podparcia legarów, stąd na styropian, klejem montażowym został przyklejony legar o grubości 2 centymetrów (tak wychodziło z wymiarów).
Krok 5 – montaż desek
Czyli mozolna praca, deska po desce, wg schematu:
-
przycięcie na wymiar,
-
zabezpieczenie krawędzi dedykowanym impregnatem,
-
przykręcenie systemem uchwytów i wkrętów deski do legarów,
Dodam, że to system tzw. niewidocznego montażu, gdzie takie specjalne plastikowe teowniki wchodzą w boczną szczelinę deski i od góry dokręcane są wkrętem.
-
rozmierzenie, docięcie i zabezpieczenie impregnatem kolejnej deski, a następnie “dobicie” jej (przez kołek) do poprzedniej (do zamontowanego teownika) i dokręcenie kolejnym teownikiem z drugiej strony.
I według tego schematu, deska po desce, powstaje kawałek za kawałkiem tarasu.
Oczywiście według powyższych zasad układane były kolejne bloczki,
legary,
i układane dalsze płaszczyzny tarasu.
Dodam tylko, że w przypadku dłuższych desek, stosowane były specjalne pasy ściągające, które umożliwiały równomierne dociągnięcie deski do poprzedniej i równoległe jej przykręcenie.
A zatem to tyle w kwestii budowy tarasów drewnianych. Natomiast dodam, że wielkie podziękowania należą się dla Emila – profesjonalnego wykonawcy, którego ja byłem tylko pomocnikiem.
To dzięki niemu tras wygląda tak, jak wygląda i możliwa jest dalsza realizacja prac.
Moje działania intensywnie idą więc dalej, ogród niebawem będzie już ostatecznie wykańczany, co oczywiście również będę relacjonował w ramach kolejnych postów tego cyklu.
Natomiast kończąc, jak w każdym poście wspomnę (jak już zapewne wiesz i widzisz po tym, co do tej pory), że do współpracy przy tym przedsięwzięciu udało mi się zaprosić grupę uznanych Marek, dzięki czemu ogród będzie kompletny, a ja będę miał możliwość pokazać Ci wszystko, na co zwrócić uwagę przy kompleksowej budowie ogrodu. Jak zawsze przypomnę jakie to Marki i w jakim zakresie mnie wspomagają:
-
projekt ogrodu w zakresie nawierzchni, ogrodzeń, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów betonowych: Bruk – Bet
-
projekt ogrodu w zakresie ogólnej koncepcji, rozplanowania stref, funkcjonalności, części roślinnej, wodnej, oświetleniowej: Quercus Mikołajczyk
-
projekt w zakresie rozplanowania nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Gardena
-
materiały do budowy nawierzchni, ogrodzeń, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów: Bruk – Bet
-
kompleksowa budowa ogrodu w oparciu o ww. projekty, wiedzę i doświadczenie: Quercus Mikołajczyk
-
materiał ozdobny do aranżacji ogrodu w zakresie kamienia ozdobnego, w tym materiał do wykładania rabat, budowy zbiorników, głazy, szpilki kamienne: Gnejsy.pl
-
sprzęt do realizacji ciężkich prac przy budowie ogrodu: Avant
-
sprzęt do realizacji lżejszych prac ziemnych przy uprawie podłoża i zakładaniu trawników: Grillo
-
materiał w zakresie nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Gardena
-
materiał w zakresie urządzeń technicznych i akcesoriów do wodnych realizacji: Oase
- materiał do dekoracji ogrodu i tarasów w zakresie donic: Modne Donice
-
materiał do kompleksowego wykonania tarasów drewnianych: Komplex Market
-
materiał do wykonania trawników (trawnik z rolki): Rolimpex
Dodam, że moje poczynania możesz śledzić również u moich Patronów medialnych,
zarówno w prasie papierowej, jak i elektronicznej jak w przypadku Magazynu Przepis na ogród.
Do zobaczenia w 20 części projektu “Krok po kroku zbuduj swój ogród“.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024