Projekt “Krok po kroku zbuduj swój ogród” podąża do przodu i jak widziałeś w poprzednim poście tego cyklu, nabrał już prawdziwego tempa. Prace terenowe są mocno zaawansowane, ogród rośnie w oczach, a my robimy praktycznie wszystkie elementy z bardzo rozbudowanego jak wiesz projektu. Po zabudowie palisad i obrzeży, wykonaniu podbudów, przyszedł czas na układanie nawierzchni, czyli płyt brukowych i tarasowych. I właśnie temu wątkowi poświęcony jest obecny, dziesiąty już post tego cyklu.
Zanim jednak przejdziemy dalej, krótkie przypomnienie w jakim punkcie jestem na swojej drodze do ogrodu i co udało się zrobić do tej pory. W oparciu o wcześniejsze posty tego cyklu, wygląda to następująco:
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 2 – inspiracje przed projektem ogrodu
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 3 – wstępna koncepcja projektu ogrodu
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 4 – przyłącz wodociągowy i kanalizacji sanitarnej
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 5 – wstępne przygotowanie i profilowanie terenu oraz zbiornik na wodę deszczową
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 6 – projekt architektoniczny
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 7 – kanalizacja deszczowa
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 8 – przygotowanie podbudowy pod podjazd
-
Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 9 – zabudowa obrzeży i palisad
Tymczasem w tym poście, aby porządkowi i chronologii wydarzeń stało się zadość, przedstawię to, co realizujemy w temacie nawierzchni, które na projekcie architektonicznym wyglądają następująco:
Jak widzisz jest sporo nawierzchni po lewej stronie budynku (podjazd), jak również w strefie frontowej. Ponadto z prawej strony mały taras przy budynku, jak również duża kuchnia letnia w prawym górnym narożniku działki. Ponadto liczne przedepty, a wszystko to z wielkogabarytowych płyt.
Na wizualizacjach projektowych, dla przypomnienia, wygląda do następująco:
-
podjazd + strefa frontowa
-
taras przy budynku
-
kuchnia letnia
-
przedepty
Natomiast jak już wiesz z poprzedniego postu, musiałem uporać się z dosyć dużym spadkiem terenu we frontowej części działki. Stąd nastąpiły również drobne zmiany w układzie palisad i obrzeży, których musiałem dołożyć nieco więcej. Ale to wszystko zobaczysz już w gotowym ogrodzie, dla tematu tego postu nie ma to żadnego znaczenia. A zatem tyle tytułem wstępu, idziemy dalej.
Zanim jednak to, jeszcze jedna, bardzo ważna uwaga:
Układanie nawierzchni wykonuje się po pierwsze na specjalnej podbudowie, której poświęciłem post nr 8, a ponadto w “ramach”, które tworzą obrzeża i palisady. Im z kolei poświęciłem post nr 9. Nie będę więc tego w tym miejscu powielał, spójrz tylko na kilka ujęć z tych postów:
Jak widzisz podbudowy to określone warstwy, a te ramy to odpowiednio ułożone elementy.
Natomiast w tym poście, to właśnie podbudowy mają szczególne znaczenie. Dlatego krótkie uzupełnienie i przypomnienie.
Całość prac, jak już wiesz, wykonujemy w oparciu o instrukcje producenta (Marki Bruk – Bet). A one wyraźnie te podbudowy definiują.
I tak w przypadku podjazdów dla pojazdów do 3,5 tony wygląda to następująco:
-
warstwa pierwsza to około 25 centymetrowa warstwa grubego kruszywa stabilizowanego mechanicznie (wykonana wcześniej i opisana w poście 8),
-
warstwa druga to około 15 centymetrowa warstwa półsuchego betonu również stabilizowanego mechanicznie (wykonana wcześniej i opisana w poście 8),
-
warstwa trzecia to około 4 centymetrowa warstwa grysu o frakcji 2 – 8 milimetrów (wykonana obecnie i pokazana w tym poście).
Z kolei w przypadku tarasów na gruncie, wygląda to tak:
-
warstwa pierwsza to około 20 centymetrowa warstwa grubego kruszywa stabilizowanego mechanicznie (wykonana wcześniej analogicznie jak podbudowa opisana w poście 8),
-
warstwa druga to około 4 centymetrowa warstwa grysu o frakcji 2 – 8 milimetrów (wykonana obecnie i pokazana w tym poście).
.
Stąd właśnie skoro te wszystkie podbudowy mieliśmy już wykonane, dodatkowo zrobione ramy w postaci palisad i obrzeży, nie pozostało nic innego jak wypełnić je odpowiednimi płytami, co właśnie zrobiliśmy. Spójrz więc jak to wyglądało.
Wspomnę jeszcze, że w etapie tym aktywnie wspierały mnie Firmy:
-
Quercus Mikołajczyk – wykonawca tego ogrodu,
-
Dav – Bud – profesjonalna firma brukarska, działająca w ścisłej kooperacji z wykonawcą ogrodu,
-
Serafin Maszyny – dostawca sprzętu Avant do prac przy realizacji ogrodu,
-
Bruk – Bet – dostawca materiału.
.
Układanie płyt wielkogabarytowych na gruncie
Zanim jednak o tym, jeszcze jedno uściślenie. Płyty wielkoformatowe, które zastosowałem na nawierzchnie w przyszłej kuchni letniej, to płyty NOVATOR SOLO o rozmiarach 90*90 centymetrów i grubości 8 centymetrów, a zatem płyty, które można stosować również na podjazdach. Zresztą takie tam również stosowałem, ale w rozmiarze 90*60 centymetrów, o czym za chwilę. A zatem w przypadku kuchni letniej, podjazdów i wszędzie tam, gdzie zastosowałem płyty wielkoformatowe, stosowana była technologia pokazana i opisana poniżej.
No dobrze, to już tyle tytułem wstępu, możemy zaczynać. Mając zatem wykonane podbudowy oraz ramy w postaci obrzeży i palisad, układanie płyt to w zasadzie tylko i wyłącznie wykonanie około 4 centymetrowej podsypki z grysu o frakcji 2-8 milimetrów, którą co ważne, należy zagęszczać mechanicznie. Natomiast naddatek należy zebrać i wyrównać łatą niwelacyjną, dostosowując poziom do docelowego poziomu nawierzchni. I na tak przygotowanej podsypce można układać płyty, co miało miejsce właśnie w moim przypadku.
Teoretycznie wydaje się to proste, jednak jest jeden element, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę. To wykonanie odpowiednich fug, czyli odstępów między płytami, które w przypadku płyt o grubości 8 centymetrów, powinny wynosić od 3 do 5 milimetrów. Ja zdecydowałem się na odstępy 5 milimetrowe, które aby zachować, trzeba zastosować odpowiednie metalowe dystanse, wkładane pomiędzy każdą płytę.
I to w zasadzie cała sztuka układania płyt, które kolejno zabudowywały całe obszary na nie przewidziane.
Dodam jeszcze, że korekta ułożenia płyt była wykonywana na bieżąco (ręcznie gumowym młotkiem), a na koniec, po fugowaniu pyłem bazaltowy o frakcji 0-2 milimetry,
wykonana mechanicznie – zagęszczarką o ciężarze roboczym do 100 kilogramów.
Raz jeszcze wspomnę, że stosowanie tych dystansów przy układaniu, pozwala na uzyskanie równomiernych szczelin pomiędzy płytami, a poprzez to uzyskanie estetycznego wyglądu całej powierzchni.
Płyty wielkoformatowe układałem nie tylko na chodnikach i podjazdach, o czym powyżej, ale również na ścieżkach, w formie tzw. przedeptów. Technologia jest analogiczna, z wyjątkiem stosowania fug, jako że płyty te układane są w dużych odstępach, u mnie odpowiednio 10 i 20 centymetrowych. Dodatkowo zastosowane płyty mają jasno szary kolor, co również będzie ciekawym akcentem w ogrodzie.
Dodam także, że płyty docelowo będą obsypane kamieniem ozdobnym, który wypełni widoczne na ten moment szczeliny między nimi i stworzy jednolitą, płaską nawierzchnię.
.
Układanie płyt tarasowych na gruncie
Czynność prawie analogiczna jak powyżej, jednak z pewnymi istotnymi różnicami. W każdym razie przystąpiłem do niej tak samo, mając wykonane podbudowy oraz ramy w postaci obrzeży i palisad.
Układanie płyt również poprzedzone było wykonaniem około 4 centymetrowej podsypki z grysu o frakcji 2-8 milimetrów, którego co ważne, nie należy zagęszczać mechanicznie. Natomiast należy wyrównać go łatą, dostosowując poziom do docelowego poziomu nawierzchni.
I na tak przygotowanej podsypce można układać płyty, co miało miejsce właśnie w moim przypadku. Dodam, że były to płyty MAESTRO SELECTO o wymiarach 60*60*3,8 centymetra w kolorze granit szary jasny.
Jak w przypadku płyt wielkogabarytowych trzeba pamiętać również o fugach, które w tym przypadku powinny mieć od 3 do 10 milimetrów. Ja zdecydowałem się na 4 milimetrowe, co zachowane było z użyciem krzyżyków “do kafelkowania”. Płyty przy układaniu należy korygować młotkiem gumowym, natomiast po ułożeniu i obsypaniu (w moim przypadku pyłem piaskowym), nie należy dobijać zagęszczarką mechaniczną aby nie narazić ich na pękanie.
I to tyle w kwestii zabudowy płyt, a zatem tworzenia nawierzchni. Materiału nam stopniowo ubywa,
humory dopisują,
chociaż robi się coraz chłodniej i niestety trzeba się ubierać. Jednak z projektem posuwamy się dalej,
ogród rośnie w oczach na wielu płaszczyznach (jestem m.in. w trakcie budowy murów, ogrodzenia, zbiorników), co oczywiście również będę relacjonował w ramach kolejnych postów tego cyklu.
Natomiast kończąc, jak w każdym poście wspomnę (jak już zapewne wiesz i widzisz po tym, co do tej pory), że do współpracy przy tym przedsięwzięciu udało mi się zaprosić grupę uznanych Marek, dzięki czemu ogród będzie kompletny, a ja będę miał możliwość pokazać Ci wszystko, na co zwrócić uwagę przy kompleksowej budowie ogrodu. Jak zawsze przypomnę jakie to Marki i w jakim zakresie mnie wspomagają:
-
projekt ogrodu w zakresie nawierzchni, ogrodzeń, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów betonowych: Marka Bruk – Bet
-
projekt ogrodu w zakresie ogólnej koncepcji, rozplanowania stref, funkcjonalności, części roślinnej, wodnej, oświetleniowej: Marka Quercus Mikołajczyk
-
projekt w zakresie rozplanowania nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Marka Gardena
-
materiały do budowy nawierzchni, ogrodzeń, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów: Marka Bruk – Bet
-
kompleksowa budowa ogrodu w oparciu o ww. projekty, wiedzę i doświadczenie: Marka Quercus Mikołajczyk
-
materiał ozdobny do aranżacji ogrodu w zakresie kamienia ozdobnego, w tym materiał do wykładania rabat, budowy zbiorników, głazy, szpilki kamienne: Marka Gnejsy.pl
-
sprzęt do realizacji ciężkich prac przy budowie ogrodu: Marka Avant
-
sprzęt do realizacji lżejszych prac ziemnych przy uprawie podłoża i zakładaniu trawników: Marka Grillo
-
materiał w zakresie nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Marka Gardena
-
materiał w zakresie urządzeń technicznych i akcesoriów do wodnych realizacji: Marka Oase
- materiał roślinny w zakresie bylin: Marka Barcikowscy
-
materiał do dekoracji ogrodu i tarasów w zakresie donic: Marka Modne Donice
-
nowoczesne paleniska ogrodowe: Marka Unico
-
nowoczesne parasole ogrodowe i markizy tarasowe: Marka Litex Garden
- materiał do kompleksowego wykonania tarasów drewnianych: Komplex Market
- materiał do wykonania trawników (trawnik z rolki): marka Rolimpex
Dodam, że moje poczynania możesz śledzić również u moich Patronów medialnych,
zarówno w prasie papierowej, jak i elektronicznej jak w przypadku Magazynu Przepis na ogród.
Do zobaczenia w 10 części projektu “Krok po kroku zbuduj swój ogród“.
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024
- Jak wybrać idealne panele ogrodzeniowe dla Twojej posesji? 5 praktycznych podpowiedzi - 28 listopada 2024