Krok po kroku zbuduj swój ogród – część 2 – inspiracje przed projektem ogrodu

Projekt “Krok po kroku zbuduj swój ogród” nabiera tempa i zgodnie z przyjętym harmonogramem, czas zabierać się za pierwsze, konkretne prace. A te obecnie skupiają się na porządkowaniu terenu po budowie stanu surowego budynku, ale jednocześnie rusza proces projektu ogrodu. I właśnie temu wątkowi poświęcony jest ten drugi post tego cyklu.

Zanim jednak przejdziemy dalej, krótkie przypomnienie na czym skończyłem w poście pierwszym i gdzie jestem na swojej drodze do ogrodu. Więc sytuacja terenowa wygląd mniej więcej podobnie jak ostatnio, jestem na etapie sprzątania terenu i przygotowania do wstępnego rozplantowania ziemi, które już niebawem. W między czasie będą wykonywane przyłącza do budynku, o czym wspomnę w kolejnych postach tego cyklu. W terenie zatem póki co spokojnie, co zresztą widać na zdjęciach.

Natomiast jeśli chodzi o przygotowania do projektowania ogrodu dzieje się sporo, jako że jestem na etapie szukania inspiracji, które chciałbym wykorzystać właśnie w przyszłym projekcie, a tym samym w jakimś stopniu przenieść do swojego, przyszłego ogrodu.

A zatem na schemacie, który znasz z pierwszego postu tego cyku, wygląda to następująco – jestem dokładnie tam, gdzie ta czerwona kropka, która zresztą sukcesywnie będzie przesuwała się do przodu.

.

.

Natomiast póki co jest tuż przed rozpoczęciem procesu projektowego. Zapewne więc dziwisz się po co na tym etapie szukam inspiracji i dlaczego “wychodzę z tym przed szereg”, zamiast spokojnie zaczekać do rozpoczęcia projektu… Ale jak za moment się przekonasz, jest to konkretnie uzasadnione i z pewnością niebawem zaprocentuje. Tymczasem śpieszę z wyjaśnieniem i zapraszam do lektury, z której dowiesz się jak i po co szukać inspiracji pod przyszły projekt ogrodu.

.

Po co szukać inspiracji przed projektem ogrodu?

Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta i specjalnie nie będę przedłużał aby to uzasadniać…

Wyobraź sobie taką sytuację: chcesz kupić samochód. Nie ruszasz więc do losowo napotkanego salonu i nie oglądasz, nie analizujesz, nie przymierzasz się do pierwszego lepszego samochodu, który stanął na swoje drodze. Ale zapewne zanim ruszysz zastanawiasz się, czy interesuje Cię mały sedan, czy może duży suv, a może jeszcze większy bus. A może na przykład jakiś model sportowy, albo pick-up, które lubisz bo często widzisz na ulicach, czy fajnych zdjęciach. To są właśnie inspiracje, które pozwalają zdefiniować Twoje preferencje. I to właśnie ze zdefiniowanymi preferencjami i potrzebami ruszasz w miasto, aby poszukiwać konkretnego modelu, w ściśle określonej już kategorii. Tak samo jest jak chcesz kupić coś do ubrania. Musisz wiedzieć czy wybierasz się po dres, czy może po garnitur.

I tak samo właśnie działa to z ogrodem. Zanim udasz się do projektanta, który stworzy Ci fajną koncepcję Twojego przyszłego ogrodu, fajnie jest, jeśli mniej więcej masz sprecyzowane oczekiwania i mniej więcej wiesz jaki styl Ci się podoba, jakie elementy są dla Ciebie istotne i czego tak naprawdę chcesz.

Dlatego ja, jeszcze przed rozpoczęciem procesu projektowego, czyli przed pierwszą rozmową z projektantem i przed opracowaniem przez niego wstępnej koncepcji, chcę poświęcić chwilę, aby obejrzeć różne ciekawe ogrody. Co ważne ogrody w różnych stylach, z różnymi sposobami zagospodarowania. I to właśnie na ich podstawie będę w stanie określić co mi się podoba, a co nie, co pasuje do mojego domu, a co nie, i co pasuje do otoczenia mojej działki, a co nie. I dopiero z taką wiedzą rozpocznę proces projektowania.

.

Mój sposób na udany projekt

Jak już wiesz z pierwszego postu tego cyklu, do ogrodu, który powstanie na Twoich oczach, podchodzę bardzo poważnie. Chcę to zrobić najlepiej jak się da, używając fajnych rozwiązań i korzystając z pomocy osób, które się po prostu na tym znają. I jak również wiesz, nie uważam aby było to coś złego, że skorzystam z pomocy profesjonalistów. Tak samo korzystam jak buduję dom, jak naprawiam samochód, jak kupuję ubrania, jedzenie itd. Nie robię wszystkiego sam. Myślę, że Ty również.

A zatem, w przypadku projektu, który rozpoczyna proces budowy ogrodu, mój sposób jest następujący:

.

.

Myślę, że schemat dokładnie pokazuje tok postępowania i właśnie to, że moje oczekiwania i inspiracje, posłużą do opracowania wstępnej koncepcji i założeń ogrodowych. A tym samym do dalszych etapów projektowania.

.

Inspiracje pod przyszły projekt ogrodu

O tym gdzie szukać inspiracji napisano już wiele książek, a do tego jeszcze żyjemy w czasach internetu, gdzie z każdej strony zalewają nas tysiące zdjęć i różnych pomysłów. A więc teoretycznie inspiracji nie brakuje. Problem jest tylko w tym, że to wiedza mocno rozproszona, często szczątkowa i tak naprawdę ciężko ją praktycznie wykorzystać.

Natomiast ja jestem w tej szczęśliwej sytuacji, że ogrodami zajmuję się od kilkunastu lat, byłem już chyba w tysiącach różnych, nie tylko polskich, i w każdym coś udało mi się podpatrzeć. Ponadto od czterech lat w ramach projektu Busem przez polskie ogrody intensywnie po ogrodach podróżuję, co jest prawdziwą kopalnią pomysłów, którymi zresztą dzielę się tutaj, na blogu. Aby więc nie przedłużać podrzucam Ci linki do relacji z 4 sezonów projektu, gdzie znajdziesz blisko 100 ogrodów, wśród których na pewno dostrzeżesz ten jedyny, który może Cię zainspirować:

To taki ogromny worek, w którym znajdziesz szczegółowo opisane ogrody, praktycznie we wszystkich, spotykanych u nas stylach. Wśród nich możesz wybrać te, które najbardziej Ci pasują, a następnie spośród nich ten jedyny. Albo inaczej, z grupy tych najbliższych Twoim preferencjom, możesz powybierać poszczególne elementy, a następnie połączyć w całość w swoim projekcie.

.

Moje inspiracje i sposób wyboru

Powyżej wspomniałem Ci, że byłem w tysiącach ogrodów i tak naprawdę jestem wielkim szczęściarzem. Owszem tak jest i wydawać by się mogło, że to pozwala mi doskonale wiedzieć, czego chcę. Jednak wcale tak nie jest, bo tak naprawdę mam tyle ulubionych ogrodów, że najchętniej je wszystkie widziałbym w swoim otoczeniu. I wcale nie tak łatwo mi się zdecydować. Spójrz zatem co mnie inspiruje, a wręcz wprawia w ogrodowy zachwyt. I aby było jasne, to wszystko są nasze, polskie ogrody:

  • Ogrody rustykalne

  • Ogrody japońskie

  • Ogrody kamienne

  • Ogrody angielskie

  • Ogrody swobodne, naturalistyczne

  • Ogrody “z odzysku”

  • Ogrody łączące różne style

  • Ogrody z kamieni polnych

  • Ogrody trochę takie cukierkowe

Ale przede wszystkim ogrody sielskie, wiejskie, sentymentalne, babcine, ze starociami, w których zwyczajnie mógłbym siedzieć i rozmyślać, w czym zresztą realizuję się świetnie.

No dobrze. Ale niestety trzeba zejść na ziemię i przestać bujać w marzeniach. Bo żaden z powyższych ogrodów nie pasuje do mojej działki, jej otoczenia, a przede wszystkim architektury budynku, który jak wiesz, tak wygląda na rysunku projektowym. I pewnie podobnie będzie wyglądał po wybudowaniu.

Dlatego moje poszukiwania i inspiracje muszę nieco trzymać na wodzy i obracać się w kręgu bardziej nowoczesnych i “grzecznych” ogrodów. Tym samym moje zainteresowania nieco zawężają się i koncentrują na ogrodach zbliżonych do nowoczesnych, chociaż z lekką nutą fantazji. Mam więc kilku kandydatów, wśród których każdy ma w sobie coś, co gdzieś w wyobraźni przenoszę do swojego ogrodu. A zatem zapisuję i będę omawiał z Projektantami, przy tworzeniu projektu.

Tymczasem spójrz jak te ogrody wyglądają i zapamiętaj, że są takim moim drogowskazem. A dla Ciebie wskazówką, jak i Ty powinieneś koncentrować swoje inspiracje.

Ogród trawiasty z ciekawą, oryginalną małą architekturą ogrodową. Więcej o nim w tym poście.

Ogród na wielu poziomach z nowoczesnych materiałów, ale za to z nieco swobodnymi nasadzeniami. Więcej o nim w tym poście.

Niewielki, miejski ogród, z oryginalnym, wyniesionym zbiornikiem. Więcej o nim w tym poście.

Swobodny, elegancki ogród, w którym luźne nasadzenia łączą się nowoczesną architekturą. Więcej o nim w tym poście.

Nowoczesny, różany ogród, oparty na okręgach. Więcej o nim w tym poście.

I na koniec mój absolutny numer 1, oczywiście w kontekście inspiracji, dla mojego przyszłego ogrodu – ogród, w którym nowoczesność pięknie łączy się z dobrze skomponowanymi nasadzeniami i perfekcyjnie utrzymanym trawnikiem.

Co więcej, inspiruje mnie również układem zagospodarowania, a nawet niezwykle oryginalnym, niespotykanym, dobrze wpisującym się w ten styl, kącikiem wypoczynkowym. Więcej o nim w tym poście.

Natomiast zwróć uwagę, że powyższe inspiracje pochodzą z okresu wczesnojesiennego, co widać chociażby po przekwitniętych hortensjach i trawach. Dlatego chcąc nieco zgłębić wątek tego ogrodu, pokusiłem się również o wersję wiosenną, która tylko utwierdza mnie w dobrym kierunku mojego myślenia.

.

I co dalej?

No dobrze… pooglądałem zdjęcia, a Ty wspólnie ze mną… I co z tego wynika? Otóż wynika i to bardzo dużo. A konkretnie to, że mam już w głowie jakiś schemat swojego przyszłego ogrodu, a dokładnie wzór, na którym chciałbym go delikatnie oprzeć. Mam również szereg innych mniejszych wzorców, z których również coś chciałbym zaczerpnąć. I właśnie wszystko to razem, pojedzie ze mną na pierwszą rozmowę do Projektanta. W oparciu o to ustalimy wstępny zarys tego, co ja chcę, a co projektant może i dodatkowo sugeruje. Wiadomo, ma w tym większe doświadczenie niż ja.

Następnie po tym spotkaniu powstanie pierwsza koncepcja, nad którą ponownie się spotkamy, omówimy ewentualne zmiany i ponownie będzie przez Projektanta uściślona. I dopiero wówczas, po wspólnym zatwierdzeniu, posłuży jako podstawa do opracowania właściwego projektu ogrodu, według schematu, który widziałeś powyżej. To wszystko oczywiście będę Ci relacjonował, abyś mógł to powielić w swojej drodze do ogrodu.

Natomiast moje działania zgodnie z harmonogramem pójdą dalej, co oczywiście również będę relacjonował w cyklu postów “Krok po kroku zbuduj swój ogród”. Jak wiesz udało mi się zaprosić do współpracy grupę uznanych Marek, dzięki czemu ogród będzie kompletny, a ja będę miał możliwość pokazać Ci wszystko, na co zwrócić uwagę:

  • projekt ogrodu w zakresie nawierzchni, ogrodzeń, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów betonowych: Marka Bruk – Bet

  • projekt ogrodu w zakresie ogólnej koncepcji, rozplanowania stref, funkcjonalności, części roślinnej, wodnej, oświetleniowej: Marka Quercus Mikołajczyk

  • projekt w zakresie rozplanowania nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Marka Gardena

  • materiały do budowy nawierzchni, ogrodzeń, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów: Marka Bruk – Bet

  • kompleksowa budowa ogrodu w oparciu o ww. projekty, wiedzę i doświadczenie: Marka Quercus Mikołajczyk

  • materiał ozdobny do aranżacji ogrodu w zakresie kamienia ozdobnego, w tym materiał do wykładania rabat, budowy zbiorników, głazy, szpilki kamienne: Marka Gnejsy.pl

  • sprzęt do realizacji ciężkich prac przy budowie ogrodu: Marka Avant

  • sprzęt do realizacji lżejszych prac ziemnych przy uprawie podłoża i zakładaniu trawników: Marka Grillo

  • materiał w zakresie nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Marka Gardena

  • materiał w zakresie urządzeń technicznych i akcesoriów do wodnych realizacji: Marka Oase

  • materiał roślinny w zakresie bylin: Marka Barcikowscy
  • materiał do dekoracji ogrodu i tarasów w zakresie donic: Marka Modne Donice

  • nowoczesne paleniska ogrodowe: Marka Unico

  • nowoczesne parasole ogrodowe i markizy tarasowe: Marka Litex Garden

  • materiał do kompleksowego wykonania tarasów drewnianych: Komplex Market
  • materiał do wykonania trawników (trawnik z rolki): marka Rolimpex

Do zobaczenia w 3 części projektu Krok po kroku zbuduj swój ogród.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

19 Comments

  1. says: Aleksandra

    dziękuję za te inspiracje! ja akurat jestem ogromną fanką ogrodów sielskich, więc mój przyszły kawałek zieleni będzie się właśnie tak prezentował 🙂

  2. says: Podmiejski Ogródek

    To będzie super ciekawa seria! Zacieram ręce!:D

    Nie wiem czy wiesz, ale większość ogrodów nowoczesnych, które pokazujesz pochodzi z Ogrodowiska. Nie bez powodu uważam, że to najlepsze forum ogrodnicze w Polsce:D

    W kwestii ogrodów naturalistycznych to podsuwam jeszcze projekty czeskiej pracowni Atelier Partero. Bardzo podoba mi się nastrój, który potrafią stworzyć w ogrodzie – właśnie taki “do relaksu”:D.

    Życzę powodzenia!

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *